Premature bebek annelerinin bakıma katılımı ve annelerin personelle iletişiminin taburculuğa etkisi
The effect of the participation of mothers of premature babies in care and the communication of the mothers with the staff on discharge
  1. Tez No: 903771
  2. Yazar: KÜBRA ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ebeveynlerin bebeğin evdeki bakım gereksinimlerini karşılayabilmesi ve yeterliliklerinin belirlenmesi için gerekli bilgi ve becerilerinin taburculuk öncesi kazandırılması ve taburculuk planlamasının bundan sonra yapılması önemlidir. Bunun sağlanması için annelerin hastane personeli ile olumlu iletişim kurarak bakıma katılmaları gerekmektedir. Bu düşünceden hareketle çalışmada, prematüre bebeğe sahip annelerin bakıma katılım ve personelle iletişiminin taburculuğa hazır oluş düzeyleri üzerinde etkisi incelenmiştir. Araştırma, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi ve %95 güven aralığına göre toplam 156 anneden anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Yapılan analizlerde prematüre bebek annelerinin personelle iletişimlerinin arzu edilir seviyede olmamakla birlikte bebeklerine bakım verebildikleri ve taburculuğa hazır oldukları belirlenmiştir. Araştırmada prematüre bebek annelerinin bakım verme düzeyinin demografik özellikleri açısından anlamlı farklılık göstermediği ancak personelle iletişim ve taburculuğa hazır oluş düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada prematüre bebek annelerinin bakıma katılım düzeyi ve taburculuğa hazır oluşları arasında anlamlı ilişki varken; personelle iletişimlerinin sadece genel durum algısı alt boyutu arasında ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Bu çerçevede bakıma katılım taburculuğa hazır oluşu pozitif yönde etkilerken; personelle iletişimin tek başına anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ancak hem annelerin bakıma katılımı hem de personelle iletişiminin birlikte taburculuğa hazır oluşu pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important for parents to acquire the necessary knowledge and skills before discharge to meet the baby's home care needs and to determine their competencies, and to plan the discharge from then on. To achieve this, mothers must participate in care by establishing positive communication with hospital staff. Based on this idea, the study examined the effect of mothers' participation in care and communication with staff on the level of readiness for discharge of mothers with premature babies. The research was carried out at Karabük Training and Research Hospital. Data were collected from a total of 156 mothers using a survey technique, according to the convenience sampling method and 95% confidence interval. In the analysis, it was determined that although the communication of the mothers of premature babies with the staff was not at the desired level, they were able to care for their babies and were ready for discharge. In the study, it was determined that the level of caregiving of mothers of premature babies did not differ significantly in terms of their demographic characteristics, but their levels of communication with the staff and readiness for discharge differed in terms of various variables. In the study, there was a significant relationship between the level of care participation of mothers of premature babies and their readiness for discharge; It was determined that communication with staff was only related to the general situation perception sub-dimension. In this context, while participation in care positively affects readiness for discharge; It was determined that communication with staff alone did not have a significant effect. However, it has been determined that both mothers' participation in care and their communication with the staff positively affect their readiness for discharge.