Pediatrik ve erişkin hastalarda kolesteatom aktivitesinin proliferasyon, anjiogenez ve apoptoz belirteçleri ile değerlendirilmesi
Assesment of choleasteatoma activity with proliferation, angiogenesis and apoptosis markers in pediatric and adult patients
  1. Tez No: 361591
  2. Yazar: MUSTAFA ASLIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER KEMAL ERDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç Bu çalışmada pediatrik ve erişkin hastalarda kolesteatomun biyolojik aktivitesi, klinik özellikleri ile karşılaştırılarak araştırıldı. Yöntem Çalışmaya 1993-2013 yılları arasında kolesteatomlu otitis media nedeniyle mastoidektomi uygulanmış 61 hasta dahil edildi. Hastaların klinik ve cerrahi özellikleri, takip süreleri ve kolesteatom nüksleri hasta dosyaları incelenerek belirlendi. Histopatolojik incelemeler, hastalardan cerrahi sırasında alınmış ve parafin bloklarında arşivlenmiş dokulardan hazırlanan yeni kesitler üzerinde yapıldı. Kolesteatomun klinik aktivitesi 'Orta Kulak Risk İndeksi' (OKRİ), 'Austin-Kartush Sınıflaması' (AK) ve nüks oranları ile değerlendirildi. Kemik erozyonunu değerlendirmek için orta kulak kemikçikleri, tegmen, fasiyal kanal ve lateral semisirküler kanalda (LSSK) gelişmiş kemik defektlerini içeren 'Kemik Skoru' (KS) oluşturuldu. Kolesteatomun biyolojik aktivitesini değerlendirmek için epitel kalınlığı, Ki-67, kaspaz-3 ve CD-31 immünohistokimyasal boyamaları yapıldı. Bulgular Çalışmaya 25 pediatrik ve 36 erişkin toplam 61 hasta dahil edildi. Ortalama takip süresi 27,2 ay saptandı. Ortalama %27,9 nüks gelişimi izlendi. Pediatrik grupta %44 ve erişkin grupta %16,7 oranında nüks kolesteatom tespit edildi (p:0.019). OKRİ, AK ve KS erişkin grupta daha fazla saptanmasına karşın bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Histopatolojik veriler incelendiğinde epitel kalınlığı ve Ki-67 erişkin, CD-31 ise pediatrik hasta grubunda istatistiksel açıdan anlamlı şekilde yüksek saptandı (sırasıyla p:0.009, p:0.01 ve p:0.037). Korelasyon analizlerinde OKRİ, AK ve KS'lerinin birbirleri arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon elde edildi (herbiri için p:0,001). Histopatolojik veriler karşılaştırıldıklarında sadece Ki-67 ve epitel kalınlığı arasında pozitif anlamlı korelasyon elde edildi. Sonuç Kolesteatom nüksü pediatrik hastalarda ve kolesteatomun hiperproliferatif özelliği erişkin hastalarda daha belirgin saptandı. Bu bulgular pediatrik hastalarda kolesteatomun agresif seyrinin histopatolojik özelliklerden kaynaklandığı görüşünü desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
Aim In this study, biological activity of choleasteatoma was investigated in pediatric and adult patients by comparing their clinical characteristics. Methods Sixty one patients who underwent mastoidectomy due to chronic otitis media with cholesteatoma between 1993-2013 were included. The data of clinical and surgical characteristics, follow-up durations and recidivism rates were collected from medical records of the patients. Histopathological examinations were performed on new sections which were taken during surgery and prepared from archived tissues in paraffin blocks. Clinical activity of choleasteatoma was evaluated by Middle Ear Risk Index (MERI), Austin-Kartush Classification (AK) and recidivism rates. A scoring system called 'Bone Score' (BS) which include bone defects in the middle ear ossicles, tegmen, facial canal and the lateral semicircular canal (LSSC) was developed to estimate bony erosion. In order to evaluate biological activity of choleasteatoma; immunohistochemical staining for epithelial thickness, Ki-67, caspase-3 and CD-31 was performed. Results A total of 61 patients, 25 pediatric and 36 adult, were included in the current study. Mean follow up was 27.2 months. The overall rate of recidivism was 27,9%. The recidivism rates were 44% and 16.7% in pediatric and adult patients respectively (p:0.019). Even though MERI, AK and BS found to be higher among adult patients, this difference did not indicate any statistical significance. Epithelial thickness and Ki-67 percentage were higher in adult patients, whereas staining for CD 31 was higher in pediatric patients (p:0.009, p:0.01 and p:0.037 respectively). Correlation analysis showed significant positive correlation within MERI, AK classification and BS (p:0.001 for each of them). Positive significant correlation was noted only between Ki-67 percentage and epithelial thickness when histopathological data were compared (p:0.001). Conclusion Despite the fact that we observed recidivism rate of choleasteatoma more common in pediatric patients, hyperproliferative characteristic of choleasteatoma was more presented in adult patients. These findings do not support the idea that aggressive clinical course of choleasteatoma is a result of its histopathological characteristics in pediatric patients.