Çok eklemli kontrollü kalça protezi tasarımı
Multipolar constrained hip prosthesis design
- Tez No: 361604
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Total kalça artroplastisi günümüzde çeşitli kalça problemlerinde en fazla yapılan ve en başarılı operasyonlarından biridir. Çeşitli biyolojik ve mekanik nedenlerden dolayı total kalça protezi sonrası primer cerrahilerden sonra %3, revizyon cerrahilerden sonra %20 oranlarında çıkık gelişmektedir. Kalça çıkığı gelişen hastalarda çıkığın gelişme nedenine göre birçok müdahale yöntemi vardir. Bu yöntemlerden biri de çıkıkları önleyici kısıtlı kalça protezi kullanmaktır. Günümüzde kullanılan çıkıkları önleyici kısıtlı kalça protezlerinin de kendi içinde osteoliz, yeniden çıkık gelişmesi, düşük eklem hareket açıklığı gibi problemleri vardır. Biz çalışmamızda çok eklemli kontrollü kalça protezi ile bu sorunların önüne geçmeye çalıştık. Çok eklemli kontrollü kalça protezi tasarımında litaratür ve patent taraması yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında 3 boyutlu çizimler yapıldı sonrasında fikir kılınan modelin kompozit prototipi yapıldı. Daha sonrasında protez paslanmaz çelikten üretildi. Bir insan pelvisinin bir tarafına çok eklemli kontrollü protezi diğer tarafına aynı boyutta standart bir total kalça protezini uyguladık ve eklem hareket açıklıklarını ölçerek çıkık açısından mekanik özelliklerini kıyasladık. Yaptığımız ölçümlerde çok eklemli kalça protezimizde 0 fleksiyonda 30 iç rotasyon 10 dış rotasyon 18 abduksiyon 28 adduksiyon 45 fleksiyonda 15 iç rotasyon 41 dış rotasyon 24 abduksiyon 23 adduksiyon 15 ekstensiyonda 45 iç rotasyon 18 dış rotasyon 19 abduksiyon 29 adduksiyon elde ettik. Standart kalça protezinde de 0 fleksiyonda 91 iç rotasyon 43 dış rotasyon 32 abduksiyon 29 adduksiyon 45 fleksiyonda 69 iç rotasyon 75 dış rotasyon 58 abduksiyon 42 adduksiyon 15 ekstensiyonda 32 iç rotasyon 73 dış rotasyon 59 abduksiyon 32 adduksiyon elde ettik. Yeni kısıtlı kalça protezimizin mekanik avantajları değerlendirildiğinde sistemin uygulanabileceği kanaati oluşmuş olup yeniden çıkık gelişmesini önleyici özelliği ile tekrarlayan cerrahi müdahaleleri önleyeceği düşüncesindeyiz. Protezimizin alışılagelmiş kısıtlı protezlere farklı bir bakış açısı getirdiğine ve daha geliştirilmeye açık olduğuna kanaat getirdik.
Özet (Çeviri)
Recently total hip arthroplasty is a common and succesful treatment method for various hip disorders. Due to biological and mechanical issues, there is a 3% and 20% dislocation rate after primary an revision surgeries respectively. According to the etiology there are diverse management protocols for the dislocated hip arthroplasty including the application of a constrained hip prosthesis. The dislocation preventing constrained hip arthroplasty individually has problems as, osteolysis, redislocation, decreased range of motion. In our study we aimed to overcome such problems by using our multipolar hip prosthesis design. In the design of multipolar hip prosthesis, after the review of the literature and patents, a computerized 3-D drawings were prepared and the model reached to consensus was manifactured as a prototype in composite and stainless steel versions. Same size multipolar and conventional total hip prosthesis were inserted to a human pelvis contralaterally and with the range of motions measured the mechanical properties were compared regarding dislocation. The range of motions were measued in our design were in 0 flexion; 30 internal Rotation (IR), 10 external rotation(ER), 18 abduction, 28 adduction, in 45 flexion; 15 IR, 41 ER, 24 abduction, 23 adduction, in 15 extension; 45 IR, 18 ER, 19 abduction, 29 adduction. On the contralateral side the measured range of motions of standard total hip artroplasty were in 0 flexion; 91 internal Rotation (IR), 43 external rotation(ER), 32 abduction, 29 adduction, in 45 flexion; 69 IR, 75 ER, 58 abduction, 42 adduction, in 15 extension; 32 IR, 73 ER, 59 abduction, 32 adduction. The results revealed that our design is coherent with the recently used constrained prosthetic designs. As the mechanical properties of the newly designed constrained hip prosthesis was evaluated, the usage of our design is found convincing on the preventing revision surgeries by reducing redislocations. We think that our new design brings a different perspective to the conventional constrained hip arthroplasty and is prone to future projections.