Primer total kalça protezi hastalarında kalça rotasyon merkezindeki sapmanın ameliyat sonrası erken ve orta dönem klinik ve radyolojik durum üzerine olan etkisi
The effect of deflection in hip rotation center during primary total hip replacement on early and middle term clinical and radiological status of patients
  1. Tez No: 448785
  2. Yazar: SANAN TAGHIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ABDURRAHMAN ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarafımızca yapılan bu retrospektif kohort analitik çalışmada 2010-2015 yıllar arasında Ankara Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Primer Total Kalça Protezi uygulanmış hastalarda Kalça Rotasyon Merkezi'ndeki sapmaların postoperatif 5 yıllık takiplerde hasta kliniği ve periimplant radyolojik durum üzerine olan etkisi araştırılmıştır.Araştırmaya 58 kadın 65 erkek olmakla toplam 123 hasta ve 135 kalça eklemi ameliyatı dahil edilmiştir.Hastaların verilerine hastane bilgisayar sistemi arşivi ve dosya taraması sayesinde ulaşılmış olup düzenli kontrol takiplerine gelen hastalar incelenmiştir.5 yıllık takiplerde klinik sonuç olarak Harris kalça skoru değeri ortalama 20.2 den 85.5'e yükseldiği görülmüştür.Sapmalar X ve Y eksenleri boyu vertikal ve horizontal düzlemde superior,inferior,medial ve lateral yönlerde hesaplanmış olup sapma değerlerinin takiplerin 5 yıllık dönemlerinde hiçbir düzlemde ve hiçbir yönde klinik ve radyolojik durum üzerine anlamlı bi etki etmediği (p>0.05) kanaatine gelinmiştir.Sonuç olarak kalça rotasyon merkezindeki sapmaların literatürde yayımlanmış uzun dönem takiplerde radyolojik ve klinik sonuç üzerine olan ciddi etkilerini gösteren çalışmalara karşın 5 yıllık orta dönem takiplerde bu etkiyi görememekteyiz.Fikrimize bu alanda yapılan çalışma sayı çok olmamakla birlikte bu konuda incelenen vaka sayıları artırılıp standardizasyon yapılarak daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this retrospective-cohort analytic research we aimed to study the effect of deflection in hip rotation center during primary total hip replacement on clinical and radiological status of patients in 5 years postoperative period which were operated in Ankara University Ortopedic and Traumatology Clinic. In this study were included 123 patients (totally 135 hips) among them 58 are women and 65 are men. Information of patients who came routinely to policlinic control during 5 years were gotten from hospital computer archive system and studied.During 5 years the average value of Harris Hip Score increased from 20.2 to 85.5.Deflections were calculated on X and Y axles and on superior, inferior, medial and lateral directions.It became clear that during 5 year period deflection values on any planes not influenced signficiantly on clinical and radiological status of patients (p>0.05). As a result we have found that despite the multiple studies in literature that show an effective influence of deflection on hip prosthesis and patient clinical status for in a long period of time, this influence is meaningless during 5 year follow periods.However,the results of this study should be confirmed with further investigations involving larger samples.