Deneysel hayvan modelinde kraniektomi uygulanan ratlarda skalp altına yerleştirilen silikon implantın kafa travmasına olan koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the protective effect in head trauma of silicone implants placed under the scalp in the rats performed craniectomy in experimental animal model
- Tez No: 361605
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç, kraniektomi uygulanan ratlarda ;kafa travmasında cilt altı silikon implant uygulanmasının, kafa travmasının oluşmasını engelleyip engellenmeyeceğinin deneysel olarak incelenmesidir. Çalışmada kraniektomi uygulanan ve ağır kafa travması oluşturulan ratlarda, skalp altına silikon implant yerleştirilenlerin, implant yerleştirilmeyenlere göre beyin dokusundaki hasarın histopatolojik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereçler ve yöntem: Wistar Albino türü 31 adet erkek sıçanın oluşturduğu beş grup çalışmaya alındı. Oluşturulan gruplar şu şekildeydi: Grup 1: Kontrol (Anestezi uygulanıp travma oluşturulmayan grup), Grup 2: Kraniektomi sonrası travma uygulanan grup, Grup 3: Kraniektomi sonrası implant uygulanarak travma oluşturulan grup, Grup 4: Kraniotomi yapıldıktan sonra kemik flep tekrar yerine yerleştirilerek travma uygulanan grup, Grup 5: Kraniotomi sonrası kemik flep tekrar yerine yerleştirilip üzerine implant konularak travma uygulanan gruplardı. Kafa travması oluşturduktan sonra 4. Saatte sakrifikasyon sonrası doku örnekleri rutin histolojik doku takibinden geçirilerek, hipokampus kesitlerinde hücre sayımı yapıldı. Bulgular: Travma oluşturulan 4 grupta da; beyin dokusundan alınan kesitlerdeki hücre sayılarında ; kontrol grubundaki hücre sayılarına göre anlamlı oranda azalma görüldü. Hiç koruyucu uygulanmayan Grup 2'ye kıyasla, sadece kemik, silikon ile kemik ve sadece silikon uygulanan gruplarda ki hücre sayısının anlamlı derece yüksek olduğu saptandı. En yüksek hücre sayısı sadece kemik flep yerine konan Grup 4' de saptandı. Sonuç: Sonuç olarak; 4. Grupta en yüksek hücre sayılarının,olması, kemiğin koruyucu etkisinin en yüksek olduğunu gösterdi.Kraniektomi sonrası silikon implant uygulanan grubun hücre sayıları, yalnızca kraniektomi yapılan gruba göre daha yüksek ve istatiksel olarak anlamlı bulundu.Bu sonuç, bu yöntemin kullanılabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluation the protective effects of implants placed under the scalp in rats performed craniectomy with severe head trauma.The purpose of this study is histomorphologically compare brain tissue damage ,those by performing craniectomy before of the severe head trauma in rats, between groups of silicone implants placed under the scalp and those who not placed . Materials and methods: In this study 31 Wistar Albino type male rats divided into fivegroups. The groups were like this: Group 1: Control (rats not induced to severe head trauma), Group 2: rats induced to severe head trauma after craniectomy performed, Group 3: rats induced to severe head trauma,after craniectomy performed and implant applied , Group 4: rats induced to severe head trauma,after craniotomy performed , Group 5: rats induced to severe head trauma ,after craniotomy and implant applied. 4 hours after severe head trauma the rats were sacrified. Tissue samples were gone to routine histologic follow-up, than cell count was measured in hippocampus sections. Results: In the fourth group of the trauma; the number of cells in the section taken in the brain tissue compared to control group was decreased significantly. Compared to Group 2 do not applied protective; only the bones, only in the group treated with silicon and silicon on bone significantly higher number of cells was found to be. The highest number of cells, only the bone flap replacement was found in Group 4. Conclusion : As a result; Group 4 of the highest number of cells, there is an the protective effect of bone showed the highest. The group treated with silicone implants after craniectomy cell counts; higher than the craniectomy group only and found statistically significant. This result showed that this method can be used.