Peroperatif traneksamik asit kullanımının total kalça artroplastisi sonrasında kan kaybı ve kan transfüzyon gereksinimi üzerine etkisi
The effect of systemic and local application of tranexamic acid on the amount of blood transfusion loss and blood loss amounts after total hip arthroplasty surgery
- Tez No: 424821
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖNER ŞAVK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Total Kalça protezi operasyonu sonrası pek çok hastada kan transfüzyonu gerektirebilen hipovolemi ve anemi ortaya çıkmaktadır.Her kan transfüzyonu enfeksiyon, immün reaksiyonlar, morbidite artışı gibi komplikasyonların ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Çalışmamızın amacı total kalça artroplastisi uygulanan hastalarda peroperatif intravenöz ve operasyon sahasına uygulanan traneksamik asit'in (TEA) kanama düzeyleri ve postoperatif kan transfüzyonu gereksinimi üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Temel hipotezimiz traneksamik asit kullanımının total kalça artroplastisi sonrası kan kaybını ve transfüzyon gerekliliğini azaltacak olmasıdır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2014 - Eylül 2015 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde aynı cerrah tarafından tek taraflı primer total kalça protezi (TKA) uygulaması yapılan ardışık 60 hasta retrospektif olarak çalışmaya alındı. Plasebo kontrollü olarak planladığımız çalışmamızda, hastaların preoperatif hemoglobin ve hematokrit değerleri ile kanama profili incelenerek, SVO, MI, Hematolojik rahatsızlığı olanlar, Kanama profilinde anormallik bulunanlar ile TEA'e allerji öyküsü olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar üç gruba ayrılarak TEA'in sistemik uygulandığı, lokal olarak verildiği ve hiç verilmediği kontrol grubu olmak üzere 20'şerli 3 eşit gruba ayrıldı. Grup A'ya operasyona başlanmadan 20 dk önce iv 15 mg/kg tek doz TEA, 100ml SF içinde IV olarak verildi. Grup B'ye ameliyatın son aşamasında eklem kapsülü kapatılmadan önce 2,5 gr TEA 50ml SF içinde eklem içine uygulandı, 5 dakika beklendikten sonra kapamaya geçildi.Grup B deki hastaların hemovak drenleri 2 saat sonra açıldı ve dren miktarları not edildi. Grup C'de ise TEA uygulaması yapılmadı. Hiçbir hastada transfüzyon ihtiyacını azaltmaya yönelik başka bir yöntem veya farmakolojik ajan kullanılmadı. Çalışmada gruplar arası karşılaştırma için değerlendirme kriterleri olarak, toplam drenden gelen kanama miktarı ile yapılan allojenik kan transfüzyonu (AKT) miktarı kullanıldı. Bulgular: Cinsiyet, yaş, ASA ve VKI açısından, her üç grupta benzer homojen bir dağılım mevcuttu. Ameliyat öncesi ortalama Hb düzeyleri grup A'da 12.77, grup B'de 12.63 ve grup C'te 12.79 gr/dl olup istatistiksel anlamlı farklılık yoktu. Postoperatif drenden gelen ortalama kanama miktarları grup A'da 498.75, grup B'de 525.0 ve grup C'te 636.25 ml idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The results of systemic and local use of tranexamic acid (TEA) on the amount of blood loss and blood transfusion after primary total hip replacement were compared. Materials and methods: Between April 2014 and September 2015, 60 consecutive patients applied unilateral primary total hip repacement were included in the study.The patients with the history of serebrovasculer disease, MI, thromboemboli, MI, hematologic diseases and allergy to TEA were excluded. Patients were divided into three identical groups of 20 patients in each of them the first one was systemic, the other one was local TEA and the last one was the control group (TEA was not given). In group A, TEA infusion was given 15 mg/kg in 100 ml serum physiologic solution IV 20 minutes before operation. In group B, 2,5 gr TEA in 50ml SF was applied locally before the closure of joint capsule at the end of surgery and waited 5 minutes before closure. In group C, TEA was not applied. No other way to decrease the blood transfusion requirement and pharmacologic agent was not used in all the patients. Total hemovac drainage amounts, calculated total blood loss and the rate of allogenic blood transfusion were used as evaluation criteria between groups. Results: The 3 groups were homogeneous regarding the gender, age, ASA score and BMI. The mean Hb levels before surgery was 12.77 in group A, 12.63 in group B and 12.79 gr/dl in group C yielding no difference. The mean total hemovac drain amount was 498.75 in group A, 525.0 in group B and 636.25 ml in group C.