Examination of the four Selected Food industry sub-sectors in Turkey and in the European Community
Seçilmiş dört Türk gıda endüstrisi alt-sektörünün Türkiye ve Avrupa Topluluğu'ndaki durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 36167
  2. Yazar: DEMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET SEÇİLMİŞ DÖRT TÜRK GIDA ENDÜSTRİSİ ALT - SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE VE AVRUPA TOPLULU?UNDAKİ DURUMLARININ İNCELENMESİ DEMET ÇETİN Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. GÖKHAN ÇAPO?LU Haziran 1994, 205 sayfa 1995 yılında Türkiye ve Avrupa Topluluğu arasında bir Gümrük Birliği kurulacaktır. Kurulucak olan bu birlik iki önemli gerçeği de beraberinde getirmektedir. Birincisi, Türkiye, Topluluğa üye olmaksızın Gümrük Birliğine giden tek ülkedir, ikincisi, Türk firmalan,ürüne önem vermeksizin sadece fon ve gümrük vegilerinin artıp azalmasindan yararlanmak anlamma gelen eski anlayışın yerine; tutarlı kalite, maliyet avantajları ve tarife dışı engellerden yararlanabilme gibi yeni rekabet kavramlarıyla karşılaşacaklardır. ıııİncelenmek üzere seçilmiş olan dört gıda alt endüstrisi, çukulata ve şekerleme, unlu mamuller, süt ve süt ürünleri ve kırmızı et ürünleri endüstrileridir. Bu endüstrilerin pilot sektörler olarak seçilmelerinin nedeni, bu dört sektördeki ürünlerin Türkiye ve Avrupa Topluluğun ' da en çok tüketilen gıda ürünleri olmasıdır. Çukulata ve şekerleme ürünleri Avrupa Topluluğunda en çok tüketilen gıda ürünlerini; süt, süt ürünleri ve kırmızı et ürünleri de Türkiye ' de en çok tüketilen gıda ürünlerini oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Avrupa Topluluğu, Çukulata ve Şekerleme Sanayi, Unlu Mamuller Sanayi, Süt ve Süt Ürünleri Sanayi, Kirmizi Et Ürünleri Sanayi, Tarife Dişi Ticaret Engelleri, Endüstri Analizleri ( profiller, baslica göstergeler, düzenlemeler) iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINATION OF THE FOUR SELECTED FOOD INDUSTRY SUB - SECTORS IN TURKEY AND IN THE EUROPEAN COMMUNITY DEMET ÇETİN M.B.A Thesis Supervisor : Associate Prof. Dr. GÖKHAN ÇAPOGLU June 1994,.205 pages A Customs Union will be established between Turkey and the European Community in 1995. The establishment of this union has two essential realities in itself. Firstly, Turkey will be the first country to enter such a union without being a member of the Community. Secondly, Turkish companies will face intense competition from their European counterparts, providing quality standards, cost advantages and the ability to take advantage of the non - tariff barriers; rather than the pursuit of the increases and decreases in the customs duties and funds in order to get arbitrage opportunities from them, while ignoring the quality of the product most of the time.The four selected food industry to be examined are sub - sectors are chocolate and confectionery, processed flour products, milk and dairy products and red meat industries. The reason for their being chosen as pilot sectors, is their involving the most intensely consumed products in Turkey and the European Community countries. Chocolate, confectionery and processed flour products constitute a total of the 44.3% of the food products of the top ten sub - sectors consumed in the Community; in a similar manner, milk, dairy products and red meat products are the mostly consumed food products in Turkey Key Words : European Community ( EC ), Chocolate and Confectionery Industry, Processed Flour Products Industry, Milk and Dairy Products Industry, Red Meat Industry, Non - Tariff Trade Barriers, Overviews Of Industries ( profiles, main indicators, regulations )