Türkiye'de yerel siyaset ve temsil: İstanbul örneği
Local politics and representation in Turkey: Model of İstanbul
- Tez No: 361695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Demokrasi çoğunluğun haklarının birincil olarak belirlediği gibi azınlık haklarını da güvenceye alan, sosyal eşitsizliği yok etme adına fırsat eşitliğini gözeten ve kamu işlerinde halkın katılımını ve görüşünü benimseyen bir araçtır. Demokrasinin, demokratik yönetim olarak halkı temsil etme niteliği taşıması gerekmektedir. Demokratik yönetimlerde temsil, halk katmanlarıyla temsilciler arasındaki oransal denkliği temsil eder. Başka bir deyişle halkın seçtiği belediye meclis üyeleri, farklı sınıf ve toplumsal kesimde yer alan toplulukları temsil etmektedir. Temsil edenlerle seçmenler arasında mesafe yakınlığının olması etkililik ve verimliliğin artmasına sebeptir. Temsil noktasında yaş, cinsiyet, eğitim ve meslek grubu önemli noktalardır. Günümüzde hızlı gelişen bilim ve teknoloji ışığında yerel mekanizmaların artışı görülmektedir. İnsanları sisteme dâhil etmek ve yerel kalkınmayı sağlamak için bir takım oluşumlar kurulmaktadır. Bu çalışmada demokrasi ve temsil kavramlarına değinilmiş ve yerel yönetimler bazında incelemeler yapılmıştır. Avcılar ve Başakşehir Belediyeleri'nin meclis üyeleri karşılaştırılmış; meclis üye sayıları, cinsiyet dağılımları, eğitim durumları, yaş dağılımları, meslek durum dağılımları, encümen karar sayıları ve BİMER'e yaptıkları başvurular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Democracy is a tool which guarantees minority rights as possible as majority rights, tries to overcome socialine quality and adopts the society's participation to public affairs. Democracy should represent the society. In democratic regimes, representation includes the balance between society and representatives. In other words, aldermena rerepresentatives who vote dandelected by society which includes different classes and communities. Efficiency and effectiveness can raise with close relationship between repsentatives and voters. Age, gender, education and profession are the keypoints of representation. Local mechanisms are developing in consideration of science and technology. New institutions are establishing to attract people to incorporate them to the system and to provide the local development. The purpose of this analyze is that democracy and representation terms are detailed in the base of local government. Avcılar and Basaksehir Municipality's local council members, number of members, their genders, educational, age, professions, commision decisions and appealsto BIMER are compared.