Katılım bankacılığı (Faizsiz Bankacılık) sistemi Türk bankacılık sistemine kazandırdığı ürünler Türk bankacılık sektöründeki yeri ve gelişimi
Participation banking (Interest Free Banking) system, the products it brought to the Turkish banking sector, its place and development in the Turkish banking sector
- Tez No: 361699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK ERCÜMENT İSTEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Katılım bankacılığı, faizsiz çalışma ilkesi ile faaliyet gösteren, bu ilkeye uygun olan her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, mevduat toplama ve fon kullandırma faaliyetlerinde kar ve zarara ortak etme esasına göre çalışan bir bankacılık modelidir. Ülkemizdeki adı ile katılım bankalarının isimlerindeki“katılım”sözcüğü bu bankalara kaynak sağlayan mevduat sahiplerinin kar ve zarara katılmalarını ifade etmekte olup bu modelin ticari faaliyetlerinde kar veya zarara ortak olma prensibine dayalı bir bankacılık sistemi veya modeli olduğunu vurgulamak için kullanılan bir terimdir. Katılım bankacılığı, uygulamada ülkemizde Türk Bankacılık Sistemine alternatif bir model değil, aksine sistemin tamamlayıcısı bir banka modeli olmuştur. Bu bankalar bankacılık sistemi içerisinde yer alan 'Klasik Mevduat Bankaları' ile 'Kalkınma -Yatırım Bankaları' çeşitlerine ek üçüncü çeşit bir bankacılık modelidir. Katılım bankaları işlevsel açıdan daha çok mevduat bankalarına benzemekle birlikte fonları toplama ve kullandırma yöntemlerinin işleyişindeki farklılar ile diğer bankalardan ayrışmaktadırlar. Ülkemizde kurulmasının farklı gerekçeleri mevcut olmakla birlikte bu gerekçelerden ilki halkın bir kesiminin faiz ve faiz türü kazançlardan uzak durma tercihi ve bu tercihle faizlik bankalara gitmeyen fonların atıl kalması ve ekonomiye kazandırılamamasıdır. Sistemin tanınması ,bilinmesi ve gelişmesi son yıllarda faize hassasiyeti olan birey ve firmaların iktisadi olarak güçlenmesi ve iktisadi faaliyetlerin içinde daha aktif rol oynamaya istekli olmaları ile hız kazanmıştır. Dünyada 75 in üzerinde ülkede faaliyette olan ve yabancı ülkelerde genel itibari ile İslamic Bank olarak isimlendirilen bu kuruluşlar ülkemizde ilk olarak 1984 yılında faaliyete geçmişlerdir. Anahtar Sözcükler 1. Katılım Bankacılığı 2. Bankacılık Sistemi 3. Kar ve Zarara Katılma Prensibi 4. Katılım 5. Mevduat Bankacılığı
Özet (Çeviri)
Participation banking is a banking model functioning according to interest free principles, carrying out all kinds of banking activities in conformity with these principles, and functioning according to the principle of participation to profit and loss in deposit collection and fund usage allowance activities. With its name used in Turkey, the word“participation”in the names of the participation banks expresses the participation of depositors providing funds to these banks to profit and loss, and is a term used to emphasize the presence of a banking system or model based on the principle of participation to profit or loss in the relevant model's commercial activity. In practice, participation banking have become a complementary banking model in Turkey to the Turkish Banking System, instead of being a model alternative of the same. These banks represent a third style banking model, in addition to 'Deposit Bank' and 'Development and Investment Banks', in the banking system. While participation banks are rather similar to deposit banks functionally, these are distinguished with the differences in the functioning of their fund collection and fund usage allowance methods. While there are various reasons in their establishments in Turkey, one of those reasons is the preference interest and interest income avoidance of a section of the people, and therefore the idle status of funds, which do not flow to classic banks, leading to these funds not being brought to the economy. The recognition, prominence and development of the system, has gained acceleration during the recent years, with the individuals and firms sensitive to interest gaining strength economically, and starting to be more eager to play a more active part in economic activities. These institutions, which are active in more than 75 countries, and generally named as Islamic Bank in foreign countries, first started to display activity in Turkey in the year 1984. Keywords 1. Participation Banking 2. Banking System 3. Principle of Participation to Loss and Profit 4. Participation 5. Deposit Banking