Yerel iktidar ve kadın algısı İstanbul Bağcılar Belediyesi örneği
Perceptions of women in local goverment case study İstanbul Bağcilar Municipality
  1. Tez No: 361700
  2. Yazar: ABDULHALİM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı belediyelerde kadınlara yönelik uygulanan politikaların niteliğini, sonuçlarını ve etkilerini algı yönünden araştırmaktır. Bu doğrultuda belediyenin kadınlara yönelik faaliyetlerine katılım gösteren kursiyerlerin yerel iktidarın kadınlara yönelik algısına ilişkin memnuniyet düzeyinin; ikamet etme süresine, faaliyetlere katılma süresine, gelir düzeyine, iş/çalışma durumuna, faaliyetlerden haberdar olma durumuna ve medeni duruma göre değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2013 yılı İstanbul ili Bağcılar ilçesinde bulunan, Bağcılar Belediyesi'ne bağlı Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi'nde kursiyer olarak eğitim alan toplam 350 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”ile“Yerel İktidar ve Kadın Algısı Memnuniyeti Soru Listesi”kullanılmıştır. Soru listesi, çalışma grubundaki 309 katılımcıya, 2013 yılı Mart ve Nisan ayları içerisinde araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Araştırmanın birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü alt problemlerini test etmek için ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi (One-Way Anova) kullanılmıştır. Araştırmanın beşinci ve altıncı alt problemlerinde ilişkisiz örneklemler için t-test kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin elde edilen bulgulara göre, Bağcılar Belediyesi'nin kadınlara yönelik faaliyetlerine katılım gösteren kursiyerlerin yerel iktidarın kadınlara yönelik algısına ilişkin memnuniyet düzeyleri; İstanbul'da ikamet etme süresine, belediyenin kadınlara yönelik faaliyetlerine katılma süresine, belediyenin kadınlara yönelik faaliyetlerinden haberdar olma durumuna ve medeni duruma göre değişmemektedir. Buna karşın kursiyerlerin yerel iktidarın kadınlara yönelik algısına ilişkin memnuniyet düzeylerinin kursiyerlerin gelir düzeylerine göre farklılaştığı görülmüştür. Asgari ücretin altında gelir düzeyine sahip olan kursiyerlerin belediyenin kendilerine yönelik faaliyetlerinden memnuniyet düzeyleri orta gelir düzeyine sahip kursiyerlerden daha fazladır. Bir diğer bulguya göre kursiyerlerin yerel iktidarın kadınlara yönelik algısına ilişkin memnuniyet düzeyleri, iş/çalışma durumuna göre değişmektedir. İş oldukça bir kurumda çalışan kursiyerlerin, belediyenin kendilerine yönelik faaliyetlerinden herhangi bir kurumda çalışmayanlardan daha memnun oldukları görülmüştür. Anahtar Sözcükler 1. Toplumsal Cinsiyet 2. Kadın Algısı 3. Bağcılar Belediyesi 4. Kadın Politikaları 5. Yerel Siyaset
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to investigate the policy implemented against women. In this way whether the satisfaction level of local government on perception of the women trainees taking apart in the course of municipality changable or not according to the period of residence, the time of attending to activities, income level, working status, the condition of awareness of activities and marital status are analysed. The total number of women trainees taken apart in Women and Family Cultural Art Center bound to Bağcılar Municipality in Istanbul in 2013 are consist of 350 women trainees. In the inquiry“The Demographic Information Form”and“Questionss list of Perceptions of Women on Local Government”prepared by researcher are used as the data collection tools . Questions list is implemented on 309 participants between May and April in 2013. In the assessment descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) are applied. In order to test the second, third, and fourth sub- problems One- Way Anova Analyse is used for unreleated examples.For fifth and sixth sub problems T-test is used. Taking into consideration findings releated to sub problems of research, the satisfaction level of local government on perception of the women trainees taking apart in the course of Bağcılar Municipality is not changable according to the period of residence in Istanbul, the time of attending to activities of the municipality, working status, the condition of awareness of activities and marital status. Whereas, the income level of trainees impact the satisfaction level of local government on perception of the women. To expand it, the satisfacton level of trainees taking minimum wage is more than the satisfaction level of trainees taking median wage to activities applied by the municipality for them. By gathering the other findings, the satisfaction level of local government on perception of the women trainees change according to working status. The trainees working in any institutions are more pleased than the ones who do not work in any activites of applied by institutions of the municipalities. Key Words 1. Gender 2. Women's Perception 3. Bağcılar Municipality 4. Women's Policies 5. Local Politics