The effects of arcs motivational model on student motivation to learn English
ARCS motivasyon modelinin öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonu üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 361724
  2. Yazar: PINAR YÜNCÜ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, ARCS motivasyon modelinin (Keller, 2010) yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin motivasyonu üzerindeki etkilerini araştırmak ve ders içinde öğrencileri motive eden etkinlik ve öğretmen davranışını belirlemek için tasarlanmıştır. Bu amaçla Keller tarafından geliştirilen ARCS motivasyon modeli stratejilerine yer verilen ders planları hazırlanarak Namık Kemal Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfında öğrenim gören 30 öğrenciye 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Modelin öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla Keller'ın tasarladığı 2 ölçek, Ders Motivasyon Ölçeği (DMÖ) ve Öğretim Materyalleri Motivasyon Ölçeği (ÖMMÖ), uygulama başlamadan önce ve uygulamanın sonunda öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı da ders içerisinde öğrencileri motive eden etkinlik ve öğretmen davranışını saptamak olduğu için katılımcılar her haftanın son dersinde haftalık değerlendirme yaparak dersin etkililiği ve kendilerini motive eden ders materyal ve aktiviteleri hakkında yorumda bulunmuşlardır. ARCS motivasyon modelinin öğrenci motivasyonu üzerinde etkilerini incelemek için DMÖ ve ÖMMÖ sonuçları değerlendirilmiştir. Ders motivasyon ölçeği sonuçları öğrencilerin ARCS stratejilerine olumlu tepki verdiklerini ortaya koymuştur. Çalışma sonunda öğrencilerin ders motivasyonu yükselmiştir. İki uygulama arasında t-testi anlamlı bir fark bulmuştur. Ders Motivasyon Ölçeği maddeleri her bir ARCS kategorisi için de değerlendirilmiş ve her bir kategorinin öğrenci motivasyonu üzerinde olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır. Bu bulgulara göre dil öğretimine entegre edilen ARCS modeli her bir kategoride öğrencinin ders motivasyonunu olumlu etkilemiştir. Öğretim Materyali Motivasyon Ölçeği sonuçları da bağımlı örneklem t-testi kullanılarak değerlendirilmiş ve ARCS stratejilerine göre hazırlanan materyallerin öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür. Daha ayrıntılı bir araştırma için ÖMMA'nın iki alt kategorisinde bulunan maddeler değerlendirilmiş ve her iki kategoride de olumlu etki ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin öğrenme materyallerine olan motivasyonu artmıştır. Ölçeğin ilk ve son uygulama sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. DMÖ ve ÖMMA sayısal verilerinin ortaya koyduğu sonuçlar haftalık değerlendirme kağıdı ile toplanan öğrenci yorumları ile de örtüşmektedir. Öğrenci yorumlarına göre bilgi boşluğu, problem çözme, resim tanımlama, resim ve cümle eşleştirme gibi aktivite türleri motive edici olarak tanımlanmıştır. Özellikle oyunlar ile desteklenen kelime aktiviteleri, şarkı ve video gibi dinleme becerisi çalışmalarının öğrenci motivasyonunu arttırdığı belirtilmiştir. İkili çalışma, grup çalışması, yarışmalar ve oyunlar gibi öğrenci katılımını gerektiren aktivite türleri öğrenci motivasyonunu arttırmada etkili olarak yorumlanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin kendi fikirlerini ve yaratıcılıklarını kullanabilecekleri etkinlikler de diğer motive edici ders öğeleri olarak belirtilmiştir. Ders materyalleri ve etkinliklerinin yanı sıra, öğretmen davranışı oldukça motive edici olarak yorumlanmıştır. Kibar, enerjik, hevesli, ilgili öğretmen davranışı öğrencilerin derse olan motivasyonlarını arttırmada etkili olarak belirtilmiştir. Bunların yanı sıra, yapıcı eleştiri, sözlü övgü ve zor bir görev başarıyla tamamlandığında ya da çaba gösterildiğinde ödüllendirme de motive edici öğretmen davranışları olarak yorumlanmıştır. Ek olarak, öğretmenin öğrenciler ile yakın bir ilişki kurması ve öğrenci ile sık sık iletişim halinde olması öğrencilerin motivasyonunu arttırmada ve dikkatlerini derse toplamada etkili olarak belirtilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: ARCS Motivasyon Modeli, DMÖ, MotivasyonÖMMÖ
Özet (Çeviri)
The present study was designed to examine the effects of ARCS motivational model (Keller, 2010) on students' motivation and to identify the perspectives of the students related to activities and the teacher behavior that motivates them. For this purpose, ARCS motivational model strategies were inserted to the instructional design via detailed lesson plans and these plans were applied throughout ten weeks. To find out the effects of ARSC model data were collected using two scales. These scales were Course Interest Survey (CIS) and Instructional Materials Motivation Survey (IMMS) by John Keller, and they were administered to a sampling of 30 preparatory school students at Namik Kemal University before and after the application of lesson plans. To examine the effects of ARCS motivational model on students' motivation CIS and IMMS results were evaluated using Paired Samples t-test. The results of Course Interest Survey indicated a significant increase since students showed higher course motivation based on the overall CIS results at the end of the study. The Course Interest Survey items were evaluated in terms of each ARCS category and a significant difference was observed in all scales. The results showed that the ARCS model inserted language instruction had positive influence on students' course motivation in all categories. To examine the effects of ARCS strategies on increasing students' motivation in terms of instructional materials the Instructional Materials Motivation Survey results were evaluated. A paired samples t-test yielded a significant difference in students' instructional motivation scores. For a deeper understanding, two subscales of IMMS were assessed separately to identify the difference in mean scores and whether the instructional materials based on ARCS strategies were implemented into the classroom instruction successfully. The results revealed significant differences in both subscales. Students' instructional materials motivation increased. Students' comments that were collected through weekly comments sheet also supported statistical data obtained through both CIS and IMMS. The second purpose of the study was to identify course design features that motivated students most. For this reason, students were asked to write weekly comments sheet and to comment on the effectiveness of the instruction and the type of instructional materials and activities motivated them during the class hour. These were collected by the instructor at the last lesson of each week. Students reported that extra materials such as info-gap, problem solving, picture description, picture and sentence matching etc. activities increased their motivation. Especially vocabulary teaching activities supported with games, listening practices such as songs and videos were suggested as highly motivating. Activities that required learner participation such as pair works, group activities, competitions and games were considerably effective in increasing student motivation. Moreover, activities that allowed students use their creativity and their own ideas were other motivating course design features. Besides class materials, instructor behavior was indicated as relatively motivating. Polite, energetic, enthusiastic, caring instructor behaviors were reported as effective in increasing students' motivation to the lesson. Furthermore, providing constructive feedback, giving verbal praise and providing rewards for accomplishing a difficult task or showing effort were other motivating instructor behaviors. In addition, students reported that frequent student-instructor communication helped them focus their lesson and increased their motivation. KEY WORDS: ARCS Motivational Model, CIS, IMMS, Motivation