Metanol ticareti koşulları, sanayi verileri ve metanol'ün insan sağlığı açısından değerlendirilmesi
The terms of trade, industrial datas and human health evaluation of methanol
- Tez No: 361742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde birçok kimyasal madde, ana kullanım ve üretim amaçlarının haricinde yasadışı olaral kullanılmak istenmektedir.Metanol'ün daha pahalı olan ikameleri yerine kullanılması nedeniyle bu tarz yasadışı kullanımlar hem insan sağlığı açısından büyük önem arz etmekte hem de bu işlemler resmi kontroller haricinde yasal olmayan kayıt dışı bir sistemde gerçekleştirilmektedir. Son yıllarda yaşanan ölümle sonuçlanmış sahte rakı zehirlenmeleri bu konunun ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmış ve ticaretinin resmi kurumlar önceliğinde oldukça sıkı bir denetleme ile gerçekleştirilmesinin ve belgelenmesinin gerekliliğini gözler önüne sermiştir. Bu çalışmada, literatür taraması ve ikincil veri toplama yöntemlerinden faydalanılmıştır. Konunun kapsamı,metanol'ün dünya ticareti ve bu ticaretin denetlenmesi, sanayi verileri ve amacı dışında kullanımının insan sağlığı açısından yaratabileceği problemler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many chemicals were using in different illegal applications instead of using for accepted main productions and consumptions. As methanol is cheaper than the substitutes for using this kind of good is very important in terms of both human health and the registration. The unregistrated illegal except for official controls these operations are carried out of system. In recent years, resulted in the death of fake Rakı poisoning have revealed how important this issue for the priority of goverment agencies and trade. This results show us that, the documentation and controls should be more strict and rigorous than existing condition with the necessity of realization revealed. In this study, the data collection method's the scientific literature searching method was used. The scope of the topic, methanol's supervision of world trade and domestic commerce, industry and other than its intended use of the data are examined within the framework of its problems in terms of human health.