Ameliyathane ortamında iç hava kalitesi izleme cihazı tasarımı
Monitoring device design of indoor air quality in surgery room
  1. Tez No: 759980
  2. Yazar: FULYA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADULLAH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ameliyathane ortamındaki kirleticilerin konsantrasyonlarının takibi için iç hava kalitesi cihazı geliştirilmiştir. Geliştirilen cihaz; iç ortamda bulunan kirleticilerin konsantrasyonlarını LoRa protokolü ile uzaktan izleme imkânı sunmaktadır. Geliştirilen cihazda elektrokimyasal sensör ve metal oksit sensör grubu kullanılmıştır. Ortamda bulunan partiküllerin ölçümü için partikül sensörü, karbondioksit ölçümü için karbondioksit sensörü kullanılmıştır. Ölçülen dataların kablosuz olarak aktarılması için, LoRa haberleşme protokolü kullanıldı. Geliştirilen cihazın ölçüm verileri için; Okmeydanı Perpa Ticaret Merkezinde bulunan Sismik A.Ş. firmasında gaz ölçüm laboratuvarında gaz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sismik A.Ş. firmasında gaz ölçümlerinde sensörlerin CO (karbonmonoksit), NH3(amonyak), CH4 (metan) C3H8 (propan), H2 (hidrojen) gazlarına karşı tepkileri değerlendirilmiştir. Geliştirilen cihaz ile 2 saniyelik zaman aralığında veri toplanmaktadır. Firmada yapılan ölçümlere ek olarak Gebze'de bulunan TÜBİTAK-MAM-ME gaz ölçüm ve analiz laboratuvarlarında test çalışmaları yapılmıştır. Gaz testlerinde heptan (C7H16), ksilen (C8H10), toluen (C7H8), metanol (CH3OH) ve trietilamin (C6H15N) gazlarına karşı sensörlerin tepkileri değerlendirilmiştir. Sensörlerin kalibrasyon eğrileri elde edilmiştir ve sensör tepkileri yorumlanmıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Deneysel Tıp Araştırmaları Laboratuvarında (DETALAB) bir hayvan ameliyatı esnasında ameliyathane içerisindeki atmosfer koşulları geliştirilen cihaz ile izlenmiştir. Cihaz ortamda bulunan iç ortam hava vi kirletici değerlerini sensörler aracılığı ile kaydetmiştir. LoRa kablosuz haberleşme sistemleri ile ameliyathane ortamında izlenen veriler uzakta bulunan bilgisayar alıcı-verici etkileşimi ile aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, an indoor air quality device has been developed to observe the concentrations of contaminants in the surgery room environment. The device that developed in this study offers the opportunity to remotely monitoring the concentrations of contaminants in the indoor environment with the LoRa protocol. Electrochemical sensor and metal oxide sensor group are used in the developed device. A particle sensor was used for the measurement of particles in the environment and a carbon dioxide sensor was used for carbon dioxide measurement. For the wireless transfer of the measured data, the LoRa communication protocol was used. For the measurement data of the developed device; Gas measurements were carried out in the gas measurement laboratory at Sismik A.Ş. where located in Okmeydanı Perpa Trade Center. The reactions of the sensors to CO (carbon monoxide), NH3 (ammonia), CH4 (methane), C3H8 (propane), H2 (hydrogen) gases were evaluated in gaz measurements at Sismik A.Ş. Data is collected with the developed device in a time interval of 2 seconds. In addition to the measurements made in the Sismik A.Ş., test studies were carried out in the TÜBİTAK-MAM-ME gas measurement and analysis laboratories at Gebze. Against heptane (C7H16), xylene (C8H10), toluene (C7H8), methanol (CH3OH) and triethylamine (C6 H15N) gases in gas tests the responses of the sensors were evaluated. Calibration curves of the sensors were get resulted and sensor responses were interpreted. During an animal surgery at Istanbul University Cerrahpaşa Experimental Medicine Research Laboratory (DETALAB), the atmospheric conditions in the surgery room were observed with the developed device. The device recorded the indoor air contaminant values in the environment mediated through sensors. The data viii recorded in the surgery room environment with LoRa wireless communication systems were transferred by remote computer transceiver interaction.