The effects of common macroeconomics factors on U.S stock returns
Makroekonomik faktörlerin Amerikan hisse senetlerine etkisi
  1. Tez No: 361743
  2. Yazar: SERKAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜÇÜK ALİ AKKEMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada makroekonomik faktörlerin Amerikan hisse senetleri fiyatlarına etkisi incelenmiştir. Bunun için 131 adet makroekonomik seriden 8 tane gizli faktör elde edilerek modelin açıklayıcılık gücüne bakılmıştır. Bunun için Fama Macbeth iki yönlü regresyon modeli kullanılmıştır. Oluşturulan modellere ek olarak bazı bağımsız faktörler de eklenerek makroekonomik faktörlerin açıklayıcılık gücü test edilmiştir. Bu bağlamda iki farklı veri seti ele alınmış olup bunlardan biri 49 endüstri portföyü ile 100 adet kişisel portföyün olduğu setler kullanılmış olup bireyler portföy ikiye ayırılarak kriz ve büyüme zamanları için ayrı ayrı incelenmiştir.Sonuç olarak makroekonomil faktörler hisse senetleri için önemli etkilerinin olduğu bulunmuş olup, ayrıca kriz zamanları için bu faktörler büyüme zamanlarına göre çok daha önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the macro variables' explanatory power in relation to the variation of stock returns has been discussed in terms of the economy of the USA. In order to make an analysis on the cross section of the stock returns, 131 Macroeconomic variables between 1964 and 2007 have been put into use. Summing up the information in 131 monthly series, dynamic factor analysis is used to take out 8 potential factors. So that the pragmatic presentation of the factor model can be measured, Fama-Macbeth's test procedure of two phases is applied. In addition to the variables included in the literature such as market risk factor, size factor, value factor and momentum factors, it is found out that the macro factors are highly influential on the explanation of the common variation in U.S stock returns. The tests stated above have been performed by the means of Fama French 49 industry portfolios, apart from Fama French 100 portfolios that have been formed on size and book. Furthermore, the factor model is established and intended for the certain periods of boom and recession. In comparison to the boom periods, the relations established between latent factors and stock returns appear to be unimportant during the downturn periods.