Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde mülkiyet hakkının korunması
Protection of property within the aspect of European Convention on Human Rights
- Tez No: 361759
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mülkiyet hakkı, niteliği tartışmalı olmakla birlikte, günümüzde kişinin en önemli temel haklarından biri olarak kabul edilmektedir. Türkiye'nin kurucu üye olarak yer aldığı Avrupa Konseyi'nin temel insan hakları belgesi olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), elli yılı aşkın bir süredir yürürlüktedir. AİHS'ne Ek 1 No'lu Protokol'ün 1. maddesi, mülkiyet hakkını güvence altına almaktadır. Ancak, AİHS'ne Ek 1 No'lu Protokol'ün 1. maddesine göre, mülkiyet hakkı dokunulmaz bir hak değildir ve sınırlanabilmektedir. AİHS'nin ve AİHS'ne ek protokollerin uygulanmasını denetleyen yargısal organ olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), önüne gelen davalarda, mülkiyet hakkını özerk ve geniş yorumlamaktadır. Türkiye'ye ve diğer ülkelere karşı mülkiyet hakkının ihlâli iddiasıyla açılmış çok sayıda dava, AİHM tarafından karara bağlanmıştır. Ve halen, mülkiyet hakkının ihlâli iddiasıyla açılmış birçok dava, AİHM'nde görülmektedir. Türkiye aleyhinde mülkiyet ihlâli iddiasıyla açılan davalardan bir kısmı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC'ndeki) taşınmaz mallara ilişkindir. KKTC'ndeki taşınmaz mallarla ilgili Türkiye aleyhine açılan mülkiyet ihlâli davaları incelenirken, Kuzey Kıbrıs'ta yaşanan son gelişmeler ele alınarak, konu değerlendirilmiştir. AİHS çerçevesinde mülkiyet hakkının korunması sorunu, hukuksal alanda güncelliğini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, right to property, with the discussion of its feature, has been accepted as one of the most important fundamental rights. European Convention on Human Rights, Council of Europe's (Turkey has taken part in as a founder state) basic document on human rights, has been into force for more than fifty years. Article 1 of Protocol No. 1 to the European Convention on Human Rights, has guaranteed the right to property. However, right to property, can be limited. European Court of Human Rights (ECHR), judicial organism that controls the implementation of European Convention on Human Rights and its protocols, interpret the right to property autonomous and extensive in the cases brought in. Many cases versus Turkey and the other states, with the allegation of infringement of rigt to property, has been brought to a conclusion. And still, these kind of cases, have been in ECHR. Some of the cases brought in ECHR are on the immovable property in the Turkish Republic of Northern Cyprus. While examining the cases versus Turkey on immovable property in the Turkish Republic of Northern Cyprus, the subject has been evaluated within the consideration of last developments in Northern Cyprus. The question of protection of property within the aspect of European Convention on Human Rights, still preserves its actuality in the law area.