Yerel yönetimler arası işbirliğine örgütlü bir rol – model: Yerel yönetim birlikleri
Cooperation between local governments an organized role-model: Local government associations
- Tez No: 361771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Başta mali sorunlar olmak üzere birden çok problem ile karşı karşıya olan yerel yönetimler, söz konusu sorunların üstesinden gelebilmek adına bir araya gelerek yeni bir kamu tüzel kişiliğini meydana getirmektedir. Yerel yönetim birlikleri adı verilen bu kamu tüzel kişilikleri, üye yerel yönetimlerin görmekle yükümlü oldukları belirli bir hizmetin sunulması noktasında faaliyet göstermektedir. Yerel yönetimler, birlik kurma yoluna giderek pratikteki sorunları en aza indirip hizmetin etkin ve verimli biçimde görülmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, yerel yönetim birlikleri, benzer kurumlarla karşılaştırılarak kuruluş nedenleri ve faaliyet sürecinde ortaya çıkan sonuçlar bağlamında ele alınmıştır. ANAHTAR KELĠMELER: Yerel Yönetim Birlikleri, Örgütlü İşbirliği, Yerel Yönetimler, İdari Vesayet Denetimi, Belediye Şirketleri
Özet (Çeviri)
In order to overcome various challenges including financial problems, local governments, come together and constitute a new public entity. This new public entity called“local government associations”, carry out particular services which essentially are responsibilties of individual member local goverments. Local goverments aim to overcome the challenges being faced and provide effective and efficient services by way of forming local government associations. In this study, local government associations are discussed in the context of reasons behind their constitution and outcomes of their execution in comparsion to similar organization. KEYWORDS :Local Government Associations, Organized Cooperation, Local Governments, Administrative Tutelage Control, Municipal Companies