Economic development: Environmental degradation or protection? An analysis of the Japanese case
- Tez No: 36179
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Economics, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Maddi ilerleme fikri, insanın doğayı serbestçe kullanımı, hatta kendini doğadan soyutlaması ile eş tutulmuştur. Heri endüstri toplumlarının gelişmesi insan hayatını her yönüyle değiştirmiş, 18. yüzyıldan bu yana süren bu değişim sonucu ortaya çıkan prensip ve tutumlar insanın doğa üzerindeki etkisini arttırmıştır. Sonuç olarak ortaya çıkan hava ve su kirliliği, tropik ormanların yok olması, ozon tabakasının delinmesi, dünyanın ısınması gibi çevre sorunları yalnız bitki ve hayvan türleri için değil, insanlık için de tehdit edici boyutlara ulaşmıştır. Bu gelişmelerin ışığında, insanın doğayı ve kaynaklarım kullanmasına dayalı geleneksel Batı felsefesi sorgulanmaya ve yeniden gözden geçirilmeye başlanmıştır. Özellikle bir zamanlar bu görüşün savunucuları olan endüstrileşmiş ülkelerde belirgin olan bu eğilim, bu ülkelerin çevreyle ilgili tutumlarında da kendim göstermeye başlamıştır. Ekonomik gelişmelerinin ilk dönemlerinde çevre konularım dikkate almayan endüstrileşmiş ülkeler daha sonra iç ve/veya dış baskılar sonucunda tutumlarım değiştirmek ve daha çevreci bir konum benimsemek zorunda kalmışlardır. Japonya örneği, bu eğilimi sergilemektedir. Japonya, endüstrileşmiş ülkeler dünyasına geç katılan bir ülke olmakla birlikte, kısa sürede rakiplerini yakalamış ve bu arada da endüstrileşme ile özdeşleşen Batı tarzı ekonomik gelişmenin olumsuz çevre etkilerim de sergilemiştir. Bununla birlikte, son zamanlarda benimsediği politikalar, bu ülkede de çevre koruması konusunda giderek artan bir ilginin varlığım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The idea of material progress has been equated with man's free use of nature, or rather separation of man from nature. The evolution of the advanced industrialized societies involved a deep transformation in every respect of life. The development of its fundamental principles and attitudes produced, from the 18th century on, an increased range of human power over nature, which is turning environmental problems such as ozone depletion, global warming, tropical forest destruction, and air and water pollution, into life threatening issues not only for the world's species of flora and fauna but for humans as well. In the light of these developments, the traditional Western philosophy of man's exploitation of nature and its resources began to be questioned and revised. This trend was visible especially in the industrialized countries which were once the champions of the traditional view. Such revision of the traditional approach has started to show its reflections in the environment-related behavior of these countries. Whereas, in the initial stages of economic development, industrialized countries did not take environmental concerns into account, they have had to change their attitude and adopt a more environmental-concerned stance later as a result of domestic and/or international pressures. The Japanese case is illustrative of this trend. Although Japan was a latecomer into the world of industrialized countrieSj It caught up with its rivals in a short period and demonstrated the negative environmental side effects of the Western style of economic development associated with industrialization. However, recent policies in this country reflect a growing concern for global environmental protection.