Yerli halklar ve çevresel adalet
Indigenous people and environmental justice
- Tez No: 122322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TEZ ÖZETİ Bu çalışmada yerli halklara karşı yapılan çevresel adaletsizlikler incelenmektedir. Araştırma, büyük ölçüde internet üzerinden literatür ve belge taraması ile yapılmıştır. Yerli Halklar ve Çevresel Adalet konularında Türkiye'de kaynak bulmak mümkün olmadığı için zorunu olarak bu yöntem tercih edilmiştir. Bu çalışma, Giriş, Kavramsal Çevre, Yerli Halklar ve Çevresel Adalet ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. I. Bölüm Kavramsal Çerçeveyi içermekte olup, kendi içerisinde beş alt bölümden oluşmaktadır. Birinci alt bölümde“yerli”ve“yerli halklar”terimleri tanımlanmaya çalışılmıştır.“Yerli'lerin tanımlanması için kullanılan nesnel ve öznel öğeler açıklanmış, uluslararası tüzel düzenlemelerde yerli halkların tanımları ele alınmış ve yerli halklar ile azınlıkların farkı üzerinde durulmuştur. İkinci alt bölümde yerli kültüründeki ”çevre“nin anlamı ele alınmış, yerlilerin doğaya olan bütünsel bakış açıları yansıtılmaya çalışılmıştır. Yerli halkların doğayla ilişkisi ”yerli halklar için çevrenin korunmasının önemi“ ve ”çevrenin korunması için yerli halkların haklarının tanınmasının önemi“ olmak üzere iki fonksiyonel bakış açısıyla incelenmiştir. Yerli halkların haklarının temelde dayanışmaya yönelik olması sebebiyle üçüncü alt bölümde dayanışma hakları ele alınmıştır. En önemli dayanışma haklarından olan kendi geleceğini belirleme hakkı üzerinde durulmuş, yerli halkların varlıklarını ve kültürlerini devam ettirebilmeleri için şart olan toprak ve çevre hakları açıklanmıştır. Dördüncü alt bölümde ise Birleşmiş Milletler sisteminde ve Amerika-İçi Sistemde yerli halkların haklarının oluşturulması ve korunması için gerçekleştirilen çalışmalar açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci alt bölümde Çevresel adalet tanımlanmış, çevresel adalet hareketinin ortaya çıkış sebepleri ele alınmıştır. II. Bölümde Yerli Halklar ve Çevresel Adalet konusu iki alt bölümde incelenmiştir. Birinci alt bölümde geçmişten günümüze yerli halklara karşı 98izlenen politikalar, ”Irkçı ve Ayrımcı Politikalar“, ”Yerli Halkların Kimliklerinin ve Kültürlerinin Yadsınması“ ve ”Kalkınma Saldırısı“ başlıkları altında incelenmiştr. İkinci alt bölümde ise dünya çapında yerli halklara yapılan çevresel adaletsizlikler ve ardındaki politikalar ele alınmıştır. Yerli halkların topraklarının ve doğal kaynaklarının yok edilmesinin nedenleri incelenmiş, ulusların ekonomik faaliyetleri sebebiyle yerli halkların ana vatanlarından kovulmakta oldukları gündeme getirilmiş, ”çevre dostu“ olarak bilinen ekoturizmin yerli halkların bakış açısıyla pek de ”çevreci“ olmadığı gösterilmeye çalışılmıştır. Son olarak bu bölümde küresel ekonominin yerli halklar üzerindeki etkileri ele alınmış, ”biyokorsanlık“ olarak da nitelendirilen yerli halkların bilgi, buluş ve biyogenetik kaynaklarına el konulması üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın sonucu, egemen toplumların modern yaşamının ve bilgisizliğinin, yerliler ve doğa arasında kurulmuş olan mükemmel simbiyoza zarar vermekte olduğunu göstermektedir.. Biyolojik çeşitliliğin korunması için gerçekleştirilen çalışmalar, yıllardır türler ve genler üzerine odaklanmış ve insanoğlunun çeşitlilik kaybı görmezden gelinmiştir. Günümüzde Afrika, Asya ve Latin Amerika'da yaşayan pek çok yerli kültür yok olma tehditi altındadır. Trajik olan, doğanın bozulması sebebiyle tehdit altında olan bu kültürlerin, doğayla uyum içerisinde yaşamayı bilen tek kültürler olmasıdır. Bu durumun belki en büyük nedeni, bu çalışmada bahsi geçen örneklerde de görüldüğü gibi, egemen toplumlar tarafından gerçekleştirilen çevresel adaletsizliklerdir. Yerli halkların toprakları, suları, ormanları ellerinden alınmakta, kirletilmekte ve bu halklar ekonomik bakımdan zor koşullara sürüklenmekte, kirliliğin ve yoksulluğun beraberinde getirdiği pek çok sağlık problemi ile yüz yüze bırakılmaktadırlar. ”İlkel" olarak varsayılan bu halklar küreselleşme, kalkınma projeleri, ulus devletlerin refahı için her gün kendi kültürlerine biraz daha yabancılaştırmakta ya da yalnızlığa ve çaresizliğe itilmektedirler. Yerli halklara karşı yapılan çevresel adaletsizliklere son verilmediği takdirde, bizlere rehberlik edebilecek olan tüm bilgileriyle birlikte yerli halklar tarihe karışacaktır. 99
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE TEZ ÖZETİ - EXECUTIVE SUMMARY The topic dealt within this paper is the environmental injustices faced by world's indigenous people. The methodology of the research has consisted in the analysis of a bibliography and documentation regarding the topic. Since there are no resources available about indigenous people, the material was researched especially in Internet. The paper consists of an introduction, two parts and the conclusions. The first part is composed of five chapters. The first chapter has analyzed the possible elements for a definition of the term 'indigenous'. The second chapter has looked at the cultural value of land and environment in indigenous peoples' conceptions and at the functional relation between indigenous peoples' rights and environment protection. The third chapter has examined the idea of 'collective rights' and the recognition of the collective rights to land and to preserve the environment in international instruments regarding indigenous peoples. The fourth chapter has made an assessment of the possible legal instruments or procedures that indigenous peoples can apply at the international level to protect their rights to land and preserve their environment. The fifth chapter has introduced the definition of environmental justice by giving a short overlook of environmental justice movement. In the second part, the environmental injustices faced by indigenous people are explained in two chapters. The first chapter examines the past experiences of indigenous people, and tries to show how racism and discrimination underpins the invasion, colonization, oppression and marginalization of indigenous peoples. It deals with denigration of indigenous identities and cultures and the development aggression faced by indigenous people. 100The second chapter explains the environmental injustices faced by indigenous people and analyses the political reasons underneath them. The chapter deals with the reasons of environmental degradation and resource exposure in indigenous lands caused by“civilized world”. It puts forward that indigenous people loose their land because of the economic activities either pursued by governments and/or by international companies. Ecoturism is analyzed from an indigenous point of view. Lastly, the impact of globalization and appropriation of indigenous knowledge and biogenetic resources through patenting and other forms of western intellectual property rights regimes are pointed out. The conclusion drawn from the study is that the lifestyles and ignorance of industrialized world is giving harm to the perfect symbiosis in-between indigenous people and nature. Biodiversity conservation has traditionally focused on species and genes and ignored the human culture with which biodiversity co-evolved. Therefore lots of indigenous cultures in Africa, Asia and Latin America are under the risk of disappearing. Tragically, the people most threatened by environmental degradation are the only people who have the knowledge and skills to live in harmony with nature. The most important reason to this, are the environmental injustices made by the industrialized world. Indigenous peoples' land, water resources and forests are seized, they are pushed into harsh economic conditions and left with the diseases that pollution and poverty bring together. These“primitive”peoples are sacrificed in the name of globalization and well being of nations. Unless we act today, the destruction will be irreversible. If they are absorbed into western society and/or disappear, along with them will go any chance of unlocking the secrets their environments hold. 101