Birinci Körfez Savaşı'nda ABD tarafından yürütülen psikolojik harekât ve propaganda faaliyetleri
Psychological operations and propaganda activities in the gulf war which carried out by USA
- Tez No: 361876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Devletler birbirleri ile mücadele içerisinde bulunmaya başladıkları andan itibaren, savaş ve barış ortamında, toplumların düşünce ve davranışlarını kontrol altına almak ya da yönlendirmek amacıyla değişik yöntemler geliştirmişlerdir. Bu yöntemlerden en önemlisi ise profesyonel bir anlayış ve uygulama gerektiren psikolojik harekât olmuştur. Psikolojik harekât ise faaliyetlerini yürütürken daha çok propaganda tekniklerinden istifade etmiştir Psikolojik harekât ve propaganda, bireylerin zihinlerine; toplumların da ekonomik, politik, kültürel ve askeri yönlerine etki edebilen, cephe savaşlarına oranla daha az maliyetli ancak daha çok profesyonellik gerektiren uygulamaları içermektedir. Psikolojik harekâtı ve propagandayı kullanarak kitlelerin algılarını ve düşüncelerini etkileyen ve kendi çıkar ve amaçları doğrultusunda yönlendiren birçok örnek yakın tarihte karşımıza çıkmaktadır. İkinci Dünya savaşında konvansiyonel savaşların yıkıcı gücünün ortaya çıkmasının ardından, devletlerin psikolojik harekât faaliyetlerine daha çok önem verdikleri görülmüştür. Günümüzde ise devletler ve çeşitli gruplar kriz ve savaş ortamlarında kendi çıkar ve amaçlarını, hedef olarak gördükleri devletlere dayatabilmek için psikolojik harekât faaliyetlerini sıkça kullanmaktadırlar. Psikolojik harekât ve propaganda faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütüldüğü savaşlardan en önemli ve en son tekniklerle uygulanan bir tanesi de Birinci Körfez Savaşıdır. Bu savaşta ABD yönetimi psikolojik harekât ve propaganda faaliyetlerini etkin olarak yürütmeye çalışmıştır. ABD yönetiminin, bu savaş esnasında yürütmüş olduğu faaliyetlerin öncelikli amacını, savaşın meşruluğuna ve gerekliliğine kamuoyunu inandırmak, Körfez bölgesine asker gönderilmesinin ve Irak'a yapılacak olan müdahalenin önünün açılmasının sağlanması oluşturmuştur. Bu çalışmada, ABD yönetiminin bu amaçları gerçekleştirebilmek için yürütmüş olduğu psikolojik harekât ve propaganda faaliyetleri çeşitli örnekler üzerinden incelenmiş olup, İkinci Körfez Savaşı'nda psikolojik harekât ve propaganda uygulamalarının başarılı olup olmadığı konusunda çıkarımlarda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn peace or war situation All the countries, developed various methods to control the thougts and behaviours of the society since the moment they had started fightining eith each other. The most important of these methods was the psychological operation which requires a professional understanding and applications. Psychological operations benefit more from the propaganda techniques while performing its activities. Psychological operations and propaganda contains the activities, less, which have effect on militarry, economic, cultural and politic sides of community. These activities are less costly than conventional war but require more proffessionel approach. In the history there are lots of samples that effect the perception and thougts of the society for the purpose of their own intereset by using Psychological operations and propaganda. After the emergence of disruptive power of conventional wars in the Second World War, countries gave more imortance to the activities of the psychological operations. Today, some countries and groups often use the activities of psychological operations to impose their interests and objectives to the countries which they consider as a target. The gulf war was one of the most important battles that psychological operations and propaganda activities carried out in an effective manner. In this war, the U.S. administration tried to conduct the psychological operations and propaganda activities effectively. The primary purpuse of these activities that U.S. administration conducted was convincing the public for the legitimacy and necessity of the war and paving the way for sending U.S. troops to the Gulf region. In this study, psychological operations and propaganda applications of US administration were examined due to various examples, that to execute these purposes of US and were tried to show that these psychological operations and propaganda applications were successful or unsuccessful.