21. yüzyılda ulusal güvenliğin sağlanmasında siber istihbaratın rolü
The role of cyber intelligence in providing national security in the 21st century
  1. Tez No: 361877
  2. Yazar: CUMA ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
21. yüzyılda bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler güvenliğin yeni boyutlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Uluslararası sistemin dengesini bozan organize suçlar, yasadışı göç, insan kaçakçılığı, siber terör ve siber savaş gibi yeni tehdit algılamaları ulusal güvenliğin kapsamını değiştirmiştir. Bu tehditler arasında siber uzaydan gelebilecek saldırılar çok daha ön plana çıkmaktadır. İnternet kullanımının inanılmaz büyüme hızı ve bilgisayarların hayatın bir parçası haline gelmesi“siber uzay”kavramının daha sık kullanılmasına neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda gelişen ve büyüyen siber uzay, beraberinde olası siber saldırılarla karşı karşıya kalınmasına sebep olmaktadır. Yapılan siber saldırılarının sebeplerinden biride siber uzayda yer alan bilgilere ulaşabilmektir. Bilgiye ulaşma adına 21. yüzyıl büyük fırsatlar sunmakta ve bunların başında siber uzay gelmektedir. Siber uzay ayrıca, kritik bilgilere de ulaşma imkânı sunmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin özel ve kamu kurumlarının alt yapı sistemleri siber uzaya bağımlı hale gelmekte ve ulusal güvenlikleri açısından kritik bir konuma ulaşmaktadır. Devlet veya özel sektör eliyle yürütülen kritik alt yapı sistemleri, giderek siber uzaya bağımlı hale gelmektedir. Sağlıktan ekonomiye, savunma sistemlerinden yaşamsal kaynaklara kadar pek çok alanın, elektronik sistemler ve internet üzerinden kontrol edilmeye başlanmasıyla birlikte, siber uzaydan gelebilecek siber saldırılar ulusal güvenlik açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Siber uzaydaki kritik bilgilerin korunması da ulusal güvenliği sağlamada en üst seviyede önem arz ettiği değerlendirilmektedir. Devletlerin ulusal güvenlikle ilgili kritik bilgileri de siber uzayda yer almaktadır. Rakip veya hasım devletler, çeşitli gruplar, hackerlar bu bilgilere ulaşmak maksadıyla siber istihbarat çalışmaları yapmaktadırlar. Bu çalışma, 21. yüzyılda ulusal güvenliğin tesis edilmesinde siber istihbarat faaliyetlerinin ne derece önemli olduğunu belirlemek için yapılmıştır. Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenlik alanındaki değişimlere değinilmiş, yeni anlayış çerçevesinde ulusal güvenlik kavramı açıklanmıştır. Çalışmada, ulusal güvenliğin sağlanmasında yeni bir boyut olarak hayatın her aşamasında yer alan siber uzayın önemi üzerinde durularak, bu alandaki siber saldırılarla mücadelede siber istihbaratın gerekliliği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advances in science and technology in the 21st century security has led to the emergence of a new dimension. Destabilize the international system, organized crime, illegal migration, human trafficking, new threats such as cyber terrorism and cyber warfare have changed the scope of national security perceptions. These threats of cyber attacks that could come from cyber space are much more to the fore. Incredible growth rate of internet usage and computer to become a part of life“cyber space”concept has led to more frequent use. Especially in recent years, developing and growing cyber space, together with a possible cyber attack has caused faced. In one of the causes of cyber attacks in cyberspace is to reach the information contained. Offers great opportunities to access information on behalf of the 21st century and the beginning of their cyberspace come. Cyberspace also offers critical information reach out. Private and public institutions of developed and developing countries, the infrastructure of becoming dependent on cyber space systems and national security are critical to reach a position . Perpetrated by the state or private sector critical infrastructure systems, are becoming increasingly dependent on cyberspace. Health, economics, defense systems to vital resources many areas of electronic systems and internet control with the introduction cyberspace could come from cyber attacks, national security is an important place poses. Protection of critical information in cyberspace in providing the highest level of national security that is considered important. State of the critical information related to national security in cyberspace is located. Competitor or a hostile country, various groups, hackers obtain this information for the purpose of cyber intelligence work do. This study on the establishment of national security in the 21st century cyber intelligence activities is done to determine what is crucial. Post-Cold War period has been referred to the changes in the security field, the new national security concept is explained in the framework of understanding. In this study, a new dimension in ensuring national security at every stage of life as the emphasis on the importance of cyberspace in this area in the fight against cyber attacks have tried to explain the need for cyber intelligence.