Çin Halk Cumhuriyeti-Afrika ilişkileri:Sudan örneği
Relations of China-Africa: Sudan case
- Tez No: 361886
- Danışmanlar: DOÇ. R. KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), 1970'li yılların sonlarında gerçekleştirmiş olduğu ekonomik reformların sonuçlarını 1990'lı yılların ortalarından itibaren toplamaya başlamıştır. Endüstrisi gelişmeye ve hayat standartları yükselmeye başlayan ÇHC, bu durumu sürdürülebilir kılmak için geçmişte İngiltere, Fransa, Almanya, ABD ve Japonya'nın yaptığı gibi merkantilist politikalar uygulama yoluna gitmiştir. ÇHC'nin etkin bir şekilde uyguladığı merkantilist politikalar devletin merkeziyetçi, belirleyici ve müdahil olması, dış ticarette fazla elde edilmesi, ham madde ithal edilmesi ve mamul ürünlerin ihraç edilmesi, Çinli şirketlerin desteklenmesi, döviz rezervlerinin ve değerli madenlerin ülkeye aktarılmasıdır. Artan ham madde ve petrol ihtiyacıyla beraber ürettiğini satmak isteyen ÇHC için Afrika merkantilist politikaların uygulanabileceği ideal bir coğrafya durumundadır. Bu sebeple ÇHC ve Afrika arasındaki ilişkiler merkantilist politikalar uygulanmaya başladığı son 20 yıllık süreçte muazzam bir şekilde gelişmiş ve ÇHC, yüzyıllardır Afrika'da bulunan İngiltere, Fransa ve ABD gibi ülkeleri geçerek en büyük ticaret ortağı haline gelmiştir. ÇHC Afrika'daki bu merkantilist politikaları ticaret, yatırım ve enerji alanlarında etkin bir şekilde uygulanmaktadır. 2010 yılı itibariyle ÇHC'nin Afrika'yla yaklaşık 130 milyar dolar seviyesindeki ticareti, milyarlarca doları bulan yatırım ve alt yapı geliştirme projeleri ile ithal ettiği petrolün yaklaşık %24'ünü bu coğrafyadan temin etmesi, bu alanlarda etkin bir şekilde merkantilist politikaların uygulandığını göstermektedir. Yardım faaliyetlerinde de adı ön plana çıkan ÇHC, ticaret, yatırım ve enerji alanlarında olduğu kadar ileri gitmediği görülmektedir. ÇHC'nin Afrika'da uygulamış olduğu merkantilist politikaların detaylarını örneklem yapılabilecek bir ülke üzerinde incelemek üzere bu çalışmada Sudan ele alınmaktadır. Afrika genelinde olduğu gibi Sudan'da ÇHC'nin ticaret, yatırım ve enerji alanlarında etkin bir şekilde merkantilist politikalar uyguladığı tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
China got the favourable results of economic reforms in middle of 1990's that had started in late 1970's. China want to keep booming of industry and improving of life standarts long standing. China search for ways and create policy to achieve this desire. As a an solution China decided to apply mercantilst policies as long as its industry get well enough to compete global industries like England, France, Germany and USA did in history when they were infant industries. The mercantilist policies that China apply comprises unique characteristics like; central, effective and interfering role of government, surples at foreign trade, importing of raw material and exporting of industrial products, collecting precious material and common foreign exchange reserves in home country. China efectively apply this mercantilist policies to African cuntries. Because Africa, having huge raw material and oil potential, is ideal geography for China to apply this policy. That is why relations between China and Africa improves dramatically last 20 years. During this period China surpassed Englad, France and USA and became the first degree trade partner of Africa. China effectively apply this mercantilst policies in trade, investment and enegy sectors. The trade between China and Africa reached 130 billion dollars in 2010 and billions dollars of projects were invested and the huge amounts of oil which is purchased by China is a clear indication of mercantilist policies that China applied to African countries. In this thesis, the activities in Sudan is investigated in trade, investment, aid and energy sectors to analyze and understad the mercantilist policies profoundly that China apply to Africa. It is appear that China appllies mercantilist policies to Sudan as well as it is applied to Africa.