Teknik istihbarat faaliyeti olarak adi ve önleme amaçlı iletişimin denetlenmesi
Judicial and prevention purpose interception of comunication as technical intelligence activity
  1. Tez No: 361885
  2. Yazar: İLKER MURAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tüm dünyada güvenlik ve istihbaratla görevli kurumlar ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşmak ve görevlerini etkin bir şekilde yürütmek için iletişimin denetlenmesi gibi özel teknikler kullanmaktadır. Kişi hak ve özgürlüklerine müdahale anlamına gelen iletişimin denetlenmesi için yasal olarak altyapının hazırlanması hukuk devleti olmanın gereği ve anayasal bir zorunluluktur. Gelişmiş hukuk devleti olarak kabul edilen birçok devlette iletişimin adli ve önleme amaçlı denetimi hakkında uzun yıllardır yasal mevzuat bulunmaktadır. Ülkemizde de bu eksikliği doldurmak için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile belirlediği temel kriterleri esas alarak yapılan iki yasal düzenleme ile adli ve önleme amaçlı iletişimin denetlenmesi yasal boyutuna kavuşmuştur. Farklı hukuki statülere sahip iki düzenleme de ortak olan kısım iletişimin denetiminin uygulayıcılarıdır. Bu da kişiler üzerinde tereddütlere sebep olmaktadır. İletişimin denetimi faaliyetlerini ve sürecini açıklığa kavuşturmak için bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada teknik istihbarat faaliyeti olarak adli ve önleme amaçlı iletişimin denetlenmesi incelenmiştir. İncelemede öncelikle istihbarat kavramı, güvenlikle olan ilişkisi Türkiye'deki istihbaratla ilgili kurumlarının görev ve yetki alanları ortaya konulmuştur. Bu kurumlar tarafından iletişimin denetiminin uygulanması ve mukayeseli hukuktaki uygulamalar hakkında bilgi verilerek. Ülkemizde yürürlükte bulunan adli ve önleme amaçlı iletişimim denetimi mevzuatı ayrıntılı olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
All over the world the security and intelligence officials and corporate information they need to carry out their duties effectively uses special techniques such as interceptionof communication. Interfere with individual rights and freedoms, meaning communication infrastructure for monitoring the preparation of legally required by the rule of law and a constitutional necessity. Advanced adopted as state law in many states for communication about the control and prevention of criminal legislation there are many years. To fill this lack in our country, the European Convention on Human Rights on the basis of the basic criteria determined by the two legal regulations aimed at preventing contact with the judicial and legal aspects of the inspection gained. Two regulations have legal status in different parts of the common ones are communication control practitioners. This causes people to hesitate on. Communication's control activities and processes to clarify this study was conducted. In this study as technical intelligence activities at criminal aimed and preventing aimed interception of communication were examined. Views primarily on the concept of intelligence-security relations with institutions in Turkey about the intelligence of the duties and powers have been introduced. These institutions contacted by the implementation of the audit and comparative law, giving information about the application. Named in force in our country legislation aimed and preventing aimed communication control were examined in detail.