Terörle mücadelede insan istihbaratı ve teknik istihbarat ilişkisi
Human intelligence and technical intelligence relationship, in the fight against terrorism
  1. Tez No: 361888
  2. Yazar: RAGIP GÜRSEL ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Güvenlik ortamı 21'inci yüzyılda, teknolojik gelişim, ekonomik güç dengeleri, ulusal ve uluslar arası yeni aktörler dolayısıyla büyük ölçüde değişim yaşamıştır. Güvenlik ortamının değişimine bağlı olarak tehdit algılamaları ve algılanan tehditler de farklılaşmıştır. Terörizm tehdidi sıralamanın başında gelmektedir. Küreselleşmenin de etkisiyle sınırların ortadan kalktığı günümüz dünyasında terörizm de uluslar arası bir yapıya dönüşmüştür. Bu çalışmada terörizmle mücadelede ihtiyaç duyulan doğru ve zamanlı bilginin elde edilmesinde istihbarat disiplinleri arasındaki uyumun sağlanması gerekliliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu değerlendirmeyi yaparken, uluslar arası terörizmle mücadelede yaşanan sıkıntılar ve farklı devletler ile uluslar arası kuruluşların terörizme bakış açısı incelenmiştir. Bilginin güç olarak nitelendirildiği 21'inci yüzyılda, terörizmle mücadelede istihbarat vazgeçilmez bir unsurdur. İstihbaratta, üç farklı toplama yöntemi mevcuttur. Bu çalışmada terörizmle mücadelede en fazla kullanılan insan istihbaratı ve teknik istihbarat yöntemleri üzerinde durulmuştur. Belirtilen toplama yöntemlerinin kuvvetli ve zayıf yönleri değerlendirilerek, terörizmle mücadelede etkileri ortaya konmuştur. Çalışmanın sonucunda, insan istihbaratı ve teknik istihbaratın terörizmle mücadelede tek başlarına yeterli olmayacağı; başarı için güçlü ve zayıf taraflarının göz önüne alınarak, birbirlerini desteklemeleri gerektiği değerlendirilmiştir. Her iki toplama yöntemi birbirinin ikamesi olmadığı gibi, ancak birbirleri sayesinde var olabilecekleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Meaning of security on the world was evolved because of the technological progress, economic balance of power and national and international new actors. According to this evolution, detection of these threats also changed. Terror is on the first step of this arrangement. Borders were disappeared by the effect of globalization and terrorists organizations evolve into international structure. The aim of this article is need of betray, to provide harmony between two disciplines of intelligence which is used at counter terrorism. When evaluating this situation, problems of fighting with international terrorism and perspectives of different countries and international organizations were analyzed. Information is the power in 21'st century. Intelligence is the main subject of fighting with terrorism. There are three methods of collecting intelligence. In this study, human intelligence and technical intelligence were analyzed. Pros and cons of these methods were evaluated and impacts were revealed. As a result of the study, human intelligence or technical intelligence is not enough by itself when fighting with terrorism. We must analyze their pros and cons. Human intelligence and technical intelligence are not substitute of each other. These two disciplines can exist by virtue of each other.