Predictors of prejudice against different types of head-covering practices
Farklı baş örtme tarzlarına yönelik önyargı ve belirleyicileri
  1. Tez No: 361939
  2. Yazar: GÜLİN SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin baş örtüsünün farklı kullanımları konusundaki algı ve tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. 174 başı açık kız öğrenciye, ön çalışma ile belirlenmiş 6 farklı grubun fotoğrafları gösterilmiştir. Bu gruplar siyah çarşaflı kadınlar, modern, moda ve muhafazakar türbanlılar, eşarplılar ve başı açık kadınlar şeklinde oluşturulmuştur. Katılımcılar, her bir grup için, Entegre Edilmiş Tehdit Teorisi (Stephan & Stephan, 1999) değişkenlerini değerlendirmeyi amaçlayan ölçekleri tamamlamıştır. Bu bağlamda, gerçekçi tehdit, sembolik tehdit, gruplar arası endişe, olumsuz kalıp yargı dizini ve önyargı değişkenleri gruplar arası anlamlı farklılıklar göstermiştir. Özellikle sembolik tehdit, gruplar arası endişe, olumsuz kalıp yargı dizini ve önyargının en çok siyah çarşaflı kadın grubuna karşı olduğu gözlemlenmektedir. Bunu sırasıyla, modern, moda, muhafazakar türbanlı, eşarplı ve en az olarak da başı açık kadın grupları takip etmektedir. Davranışsal eğilimlerde de gruplar arası anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. En çok olumsuz ve en az olumlu davranışsal eğilimler siyah çarşaflı kadın grubuna karşı gösterilmektedir. Gruplar arası hem doğrudan hem de dolaylı temas ile önyargı arasında negatif korelasyon olduğu, modern, moda ve muhafazakar turban gruplari için tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study explored female Turkish university students' perceptions and attitudes towards groups with different types of head-covers. A total of 174 students without headcover were presented with 6 groups of photos based on interviews prior to data collection. The groups consisted of veiled women in black garments, women wearing various types of headcovers described as contemporary, urban fashioned, conservative, and traditional style as well as women without headcovers. For each group, participants completed measures assessing variables of the Integrated Threat Theory (Stephan & Stephan, 1999). It was shown that perceived realistic threat, perceived symbolic threat, intergroup anxiety, negative stereotyping, and prejudice differed significantly across groups. In particular, perceived symbolic threat, intergroup anxiety, negative stereotyping, and prejudice were the highest towards veiled women in black garments followed by women wearing contemporary, urban fashioned and conservative, and traditional headcovers, and the lowest towards women without headcovers. Behavioral tendencies also showed differences across groups. Aggressive and avoidant behavioral tendencies were the highest and approach behavioral tendencies were the lowest towards veiled women in black garments. There was a negative relationship between intergroup contact, both direct and extended, and prejudice in cases of groups with contemporary, urban-fashioned and conservative styles.