Default risk analysis: Estimating default probability by applying contingent claims approach
Finansal başarısızlık riskinin analizi: Ortaklık hakkı yaklaşımı ile finansal başarısızlık olasılığının tahmini
  1. Tez No: 288068
  2. Yazar: ONUR VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Şirketlerin borçlarını ve finansal yükümlülüklerini yerine getirme yetenekleri, finansal başarısızlık riskinden kaynaklanan belirsizlikten etkilenmektedir. Finansal başarısızlık gerçekleşmeden önce, şirketleri finansal açıdan başarılı yada başarısız olarak ayırmak oldukça güçtür. Tek yol, başarısızlık durumu hakkında olasılık değerlendirmeleri yapmaktır.Ortaklık Hakkı Yaklaşımı'nın temel düşünceleri ve yapısı; Merton'un, şirket değerinin borçların altına düşmesi durumunda finansal başarısızlığın oluşacağı kabülü çerçevesinde sunulmuştur. Finansal başarısızlık olasılığını gözden geçirmek ve olasılığı etkileyen değişkenler arasında birtakım çıkarımlarda bulunmak için, demir-çelik endüstrisin bilinen şirketi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. kullanılmıştır. Ortaklık Hakkı Yaklaşımı'nın sonuçları, finasal başarısızlık olasılığın, 2008 yılında finansal piyasalardaki kriz koşulları ile birlikte eş zamanlı olarak yükseldiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
A firm?s ability to service its debts and obligations is affected by an uncertainty caused by default risk. It is very hard to distinguish explicitly among firms that would default and those that would not, before default. The only way is to make probabilistic evaluations of the possibility of default.In this thesis, the basic ideas and structures of the Contingent Claims Approach (CCA) are presented in the framework of Merton?s model that a firm defaults if its assets are below its outstanding debt. To examine the default probability (DP) of the company and to find out some implications among the parameters that effect DP, a well known iron and steel company, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. is used. Results of the CCA approach confirms that default probability (DP) of the firm raised simultaneously together with the unattractive 2008 crisis conditions of the financial markets.