Temporal processing of visual information and its influence on visual working memory representation
Görsel bilginin çalışan belleğe alınma ve işlenme sırası
- Tez No: 361951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bilişsel sistemin önce genel (kaba) bilgiyi daha sonra detaylı bilgiyi işlediği yaygın olarak kabul edilen bir görüştür. Bu yaklaşıma göre, düşük uzamsal frekans (DUF) bilgisi yüksek uzamsal frekans (YUF) bilgisinden önce temsil edilir. Alternatif olarak, görsel bilginin sisteme alınıp işlenilmesinde daha esnek bir yapının olabileceğini savunanlar da vardır. Mesela, üst düzey bilişsel faaliyetler yoluyla (örneğin bir yüz imgesinin barındırdığı konfigürasyon ve parça temelli öznitelik (feature) bilgileri) başlangıçtaki DUF (kaba) ve YUF (teferruatlı) bilgi kullanımını şekillendirilebilecektir. Bu çalışmanın amacı bu iki yaklaşımın görsel çalışan belleğe (GÇB) katkısını karşılaştırmaktı. Bu amaçla, fark bulma paradigmasından (change detection paradigm) faydalandık. Çalışmalarda sağlam yüz imgeleri 100 veya 500 ms süresince gösterildi ve katılımcılardan bu imgeleri hatırlamaları istenildi. Kısa bir aradan sonra, test aşamasında öznitelik veya konfigürasyon öğeleri değiştirilmiş bir imge, hedef resim ile aynı olan bir imge ile beraber, geniş frekans (GF), DUF, veya YUF' ta sunuldu. Görev hangi imgenin daha önce sunulan imge ile aynı olduğuna karar vermekti. Sonuçlar görsel bilginin çalışan belleğe esnek bir sırada aktarıldığını ortaya koydu. Birinci deney, başlangıçta konfigürasyon-DUF ilişkisinin daha sonra ise öznitelik-YUF ilişkisinin varlığını ortaya koydu. Üstelik hem DUF hem de YUF, 100 ms gibi kısa bir sürede, kullanıma hazır halde bulunuyordu. İkinci deneyde, yüz imgeleri ters çevrilerek (konfigürasyon bilgisinin etkisini azaltmak için) sunulduğu zaman katılımcıların 100 ms de bu yüzleri temsil edemediği görüldü. Ek olarak, katılımcılar 500 ms gösterilen yüz imgelerini DUF dan ziyade YUF bilgisini kullanarak temsil etme eğilimindeydi. Sonuç olarak, GÇB te yüz bilgisinin oluşturulmasında, sabit bir sıralama olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The general approach of visual information acquisition into cognition favors a coarse-to-fine order such that lower spatial frequency (LSF) information is extracted earlier than higher spatial frequency (HSF) information. An alternative approach suggests some flexibility in information acquisition: For example, top down processes may modulate the initial usage of LSF (coarse) or HSF (fine). The aim of this study was to compare these two approaches focusing on the construction of visual working memory (VWM) representations. For this purpose, we utilized a change detection paradigm. Intact faces were presented for 100 ms/500 ms durations and participants were asked to memorize these images. Then (after a brief delay), featurally or configurally manipulated distractors (together with identical matches) were presented in broadband (BB), in LSF, or in HSF. The task was to decide which of the probe faces matched the previous target. The results revealed a flexible order in VWM construction. In the first experiment, when upright faces were presented, an initial Configural-LSF and a later Featural-HSF association were observed. Further, both LSF and HSF information were available at a very initial stage, after encoding the stimuli for 100 ms. In the second experiment, when face images were presented in inverted orientations (to reduce the effect of face specific configural information), the performance of observers were reduced to chance level in the 100 ms exposure duration, for all conditions. Further, in the 500 ms condition, they had a tendency to represent inverted faces in HSF and featurally rather than in LSF and configurally. Thus, there was not a fixed coarse-to-fine order in VWM construction in face processing.