Optimal monetary policy under the presence of informality
Kayıtdışı ekonominin varlığı altında optimal para politikası
  1. Tez No: 361950
  2. Yazar: SALİM ERGENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, yapışkan fiyatlar ve kayıtdışılık altında optimal para politikası çalışılmaktadır. Optimal para politikası denge denklemleri ve varsayılan para politikası denklemi altında bireylerin refahını yükselten bir Ramsey planı olarak belirlenmektedir. Uzun dönemde pozitif bir enflasyon oranının optimal olduğu belirlenmiştir. Yapışkan fiyatlar altında, pozitif enflasyon oranının fiyatlama mekanizmasının verimliliğini arttırdığı gösterilmiştir. Her firma herhangi bir dönemde fiyatlarını değiştirebilir. Bir firmanın optimal fiyatı marjinal maliyetine, para arzına ve reel marjinal fiyat değiştirme maliyetine bağlıdır. Ayrıca her dönemde bir firma teknoloji şokunu gözlemledikten sonra hangi sektörde üretim yapacağına da karar verebilir. Böyle bir ortamda, eşik bir teknoloji seviyesinin olduğu gösterildi, öyle ki, bu eşik teknoloji seviyesinden daha yüksek bir seviyeyle üretim yapabilen firmalar formel sektörde üretirken diğerlerinin informel sektörde üretim yapacağı belirlenmiştir. Bu durumda para politikacıları firmaları formel sektörde üretime teşvik etmek için para politikasını kullanabilir. Pozitif enflasyon oranının formel sektördeki firmaların sayısını arttırdığını, bunun da makro düzeyde ekonomik aktiviteyi hızlandırdığını, ancak bir süre sonra bu etkinin azaldığını, çünkü pozitif enflasyon oranı aynı zamanda firmaların işçi talebini de azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the optimal monetary policy in an informal sector framework in the presence of nominal price stickiness. We study the optimal policy as a Ramsey plan in which the policy makers maximizes the agent's welfare subject to equilibrium conditions and the assumed monetary policy rule, nominal interest rate rule. Optimality conditions imply positive rate of inflation in the long run. In the presence of nominal rigidities, we showed that positive rate of inflation facilitates price adjustments and affects the efficiency of the price system. Each firm may reset its price in any given period. The optimal price for a firm depends on mark-up, real marginal cost, money stock and real marginal adjustment cost. Moreover, in each period, a firm observes its technology shock and decides in which sector to produce. In such an environment, we show that there exists a threshold technology level such that firms having a productivity below(above) this level chose to operate in the informal(formal) sector. In this setting, the monetary authority has incentives to use monetary policy to induce firms into the formal sector. The positive rate of inflation might increase the number of firms in the formal sector which leads to higher aggregate activity, but eventually the effect dies out, because positive inflation, at the same time, decreases the labor demand and gives firm an incentive to adjust their prices that is, however, a costly process.