Affect with other: Self- and affect-discrepancy in personal and impersonal contexts
Ötekiyleyken duygulanım: Kişisel ve kişisel olmayan bağlamlarda benlik ve duygulanım uyuşmazlığı
  1. Tez No: 361952
  2. Yazar: YUDİT NAMER DÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, kişisel ve kişisel olmayan bağlamlarda farklı benlik türleri ve farklı duygulanım türleri arasındaki uyuşmazlığın semptomatoloji üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemiştir. Bu çalışmada kişisel bağlamlar baba, anne ve en yakın arkadaş ile olan etkileşim, kişisel olmayan bağlamlar ise eğlenirken, dinlenirken ve okuldaki etkinlikler olarak belirlenmiştir. Çalışmanın kuramsal arka planını 'ötekiyleken ben' ve 'ailesel benlik' psikanalitik kuramları, 'duygulanım değerleme' ve 'bağlama duyarlı benlik' kültürlerarası psikoloji kuramı ve 'benlik uyuşmazlığı' sosyal psikoloji kuramı oluşturmuştur. Böylece, daha bütünleşik bir benlik ve duygulanım kavramlaştırması olan 'ötekiyleyken duygulanım'a erişmek amaçlanmıştır. Veri, çoğu lisans düzeyinde 375 öğrenciden toplanmıştır. Katılımcılar benlik ve duygulanım uyuşmazlığını ölçmeyi hedefleyen Benlikler Anketi'ni ve Duygulanım Değerleme Endeksi'ni baba, anne, en yakın arkadaş, eğlence, dinlenme ve okul bağlamları için tamamlamıştır. Katılımcılar daha sonra benlik kurgusunu ölçmeyi hedefleyen Genişleyen Benlik Ölçeği'ni ve psikolojik semptomatolojiyi ölçmeyi hedefleyen Kısa Semptom Envanteri'ni doldurmuşlardır. Sonuçlar, bu çalışmanın örnekleminde ideal/gerçek benlik uyuşmazlığının semptomatolojiye işaret ettiğini, fakat zorunda/gerçek benlik uyuşmazlığının semptomatolojiye işaret etmediğini göstermiştir. Genişleyen benlik ise baba ile yüksek ideal/gerçek ve zorunda/gerçek benlik uyuşmazlığına, anne ile de düşük ideal/gerçek ve zorunda/gerçek benlik uyuşmazlığına işaret etmiştir. Duygulanım uyuşmazlığı ele alındığında, baba ile ideal/gerçek yüksek uyarımlı olumsuz duygulanım uyuşmazlığının düşük olması yüksek semptomatolojiye işaret ederken, en yakın arkadaş ile ideal/gerçek yüksek uyarımlı olumsuz duygulanım uyuşmazlığının yüksek olması yüksek semptomatolojiye işaret etmiştir. Bu bulgu, arkadaşlık ilişkisinin telafi edici bir işlevinin olabildiğini önermektedir. Okul bağlamındaki benlik ve duygulanım uyuşmazlığıyla ilgili bulgularsa, bu çalışmanın örneklemi için okul bağlamının kişisel olduğunu önermektedir. Benlik uyuşmazlığı ve duygulanım uyuşmazlığı yapısal eşitlik modelleri, önerilen modellerin bu veriye uyduğunu göstermekte, böylece duygulanım uyuşmazlığı ve 'ötekiyleyken duygulanım' kavramlarını olumlayarak desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed at investigating the effects of the discrepancy between different types of self and between different types of affect across various personal/interpersonal and impersonal contexts on psychological symptomatology. For the purposes of this study, personal contexts were interactions with father, with mother and with best friend, and impersonal contexts were activities during entertainment, during rest and at school. This study employed the psychoanalytic theories of self-with-other and familial self, cross-cultural theory of affect valuation and context-sensitive self and social psychological theory of self-discrepancy and attempted to arrive at a more integrated conceptualization of self and affect, that is, affect-with-other. The data were collected from 375 mostly undergraduate students, who completed modified versions of the Selves Questionnaire and the Affect Valuation Index for the contexts of father, mother, best friend, entertainment, rest and school to assess self- and affect-discrepancy across different contexts. The participants also completed the Expanding Self Scale to assess self-construal and the Brief Symptom Inventory to assess psychological symptomatology. Overall, the results revealed that ideal/actual self-discrepancy indicated psychological symptomatology but ought/actual self-discrepancy did not for the current sample. Expanding self indicated higher ideal/actual and ought/actual discrepancy with father and lower ideal/actual and ought/actual discrepancy with mother. In terms of affect discrepancy, low ideal/actual high arousal negative affect-discrepancy with father indicated higher symptomatology whereas high ideal/actual high arousal negative affect-discrepancy with best friend indicated higher symptomatology, suggesting that relationship with best friend might serve a compensatory function. Findings regarding self- and affect-discrepancies at school suggested that for the current sample, school is a personal rather than impersonal context. Structural equation models for self-discrepancy and affect-discrepancy indicated that the proposed modes fit the current data, providing support for the conceptualizations of affect-discrepancy and affect-with-other.