Tuhfetü'l-Hasîb (İnceleme-Metin-Dizin)
Tuhfetü'l-Hasîb (Grammar-Text-Index)
- Tez No: 361983
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, 18. yüzyılda Seyyid Halîl Hasîb Efendi tarafından yazılan Tuhfetü'l-Hasîb adlı yazma eser üzerinde yapılmıştır. Konusu okçuluk olan bu yazma, zengin okçuluk terimleri içermekte ve Osmanlı dönemi okçuları hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışma; dil incelemesi, metin ve dizin olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın girişinde, öncelikle, Türklerde ve özellikle de Osmanlı döneminde okçuluğa verilen önem üzerinde durulmuş, daha sonra üzerinde çalıştığımız eser tanıtılmıştır. Dil incelemesi; yazım özellikleri, ses bilgisi ve yapı bilgisinden oluşmaktadır. Yazım kısmında metnin yazım özellikleri irdelenmiş, sözcüklerin yazımındaki benzerlikler ve farklılıklar üzerinde durulmuştur. Ses bilgisi kısmında, metindeki ses olayları ve ünlü uyumları ele alınmıştır. Yapı bilgisi kısmında ise Türkiye Türkçesinden farklı olan yapılar örneklendirilerek ortaya konmuştur. Çalışmanın metin bölümünde eserin çeviri yazısı verilmiştir. Dizin bölümünde ise metnin gramatikal dizini oluşturulmuş, metin içerisinde geçen bütün sözcüklerin anlamları ve kökenleri verilmiştir. Ayrıca, çalışmanın sonuna bir özel adlar dizini de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about a manuscript, Tuhfetü'l-Hasîb, written by Seyyid Halîl Hasîb Efendi in the 18th century. The manuscript on archery has wide range of archery terms and offers important details on archery in the Ottoman period. The study has three main chapters; language review, text and index. The introduction of the study focuses on the importance of archery primarily for Turks and particularly in the Ottoman period and thus goes on introducing the work of art analyzed. Language review includes orthography characteristics, phonetics and morphology. The section on orthography studies the orthography characteristics of the text, similarities and differences in spelling. The phonetics section focuses on phonetics and vowel harmony of the text. The morphology section studies the structures different from Turkish spoken in Turkey through examples. The text chapter of the study offers translation of the work. The index chapter offers a grammatical directory of the text and lists meanings and origins of all words used in the text. Besides, there is an index of proper nouns at the back of the study.