Troas Bölgesi'nde antik kalıntılar ışığında şehir ve şehircilik süreci
In the light of ancient ruins in the Region of Troas, in this urban and urbanism process
- Tez No: 361987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
“Troas Bölgesi'nde Antik Kalıntılar Işığında Şehir ve Şehircilik Süreci”konulu bu çalışmada, bölgede yer alan yerleşmelerdeki şehir kavramı ve şehircilik süreci incelenmiştir. Troas Bölgesi, Batı Anadolu'da yer alan ve bugünkü adıyla Biga Yarımadası olarak bilinen bölgedir. Bölge verimli toprakları ve avantajlı jeopolitik konumu nedeniyle tarih boyunca çok sayıda yerleşmeye sahne olmuştur. Bölgede araştırması yapılmış yerleşmeler başta Troia olmak üzere incelenmiş, bölgenin şehirleşme süreci anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, bu yerleşmelerin kısaca kazı tarihçelerinden bahsedilmiş, yerleşmelerin coğrafi koşulları gibi çevresel özelliklerinin yanında, yerleşme sakinlerinin kültürel yaşantılarına da kısaca değinilmiştir. Söz konusu yerleşmelerin mimari gelenekleri, konutların inşasında kullanılan malzemeler ve yapım teknikleri hakkında bilgi verilmiş, çeşitli literatürlerin yanında kazı ve yüzey araştırma sonuçlarından da yararlanılmıştır. Yerleşimler incelendikten sonra oluşturulan kentleşme kriterleri bağlamında değerlendirilerek hangi yerleşimlerin şehir olup olamayacağı anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu kriterler oluşturulurken daha önce şehirleşme üzerine çalışan bilim adamları incelenmiş ve bu verilerden yola çıkılmıştır.
Özet (Çeviri)
“In the light of ancient ruins in the region of Troas in this Urban and Urbanism Process”themed study, the concept of urban and urbanism process where habitations are located is researched. Troas Region is the place where locates in the West Anatolia and it is the city which is currently known as Biga Peninsula. The region has witnessed so many habitations throughout the history because of its fertile soil and advantageous geopolitical position. In the researched habitations in the region, particularly Troia, it is tried to be understood the urbanism process of the researched region. Within the study, it is mentioned that the excavation traces of these habitations briefly; besides the environmental features such as the geographic conditions of the habitations, the cultural experiences of the local people are mentioned as well. The mentioned habitations' architectural traditions, the materials which is used in the buildings and the production techniques are diagnosed and besides the variable literatures, excavation and surface survey results are used as well. After the researches of the habitations, it is tried to be understood whether which habitations would be urban or not, evaluating the formed urbanism criteria. While forming these criteria, the scientists who worked on urbanism previously are researched and it is based on these data.