4-nitrobenzamit türevlerinin sentezi, deneysel ve hesaplamalı yöntemlerle yapılarının incelenmesi
The synthesis of 4-nitrobenzamide derivatives, the structure analysis by experimental and computational methods
  1. Tez No: 362005
  2. Yazar: NAHİDE BURCU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KAZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, sentezlenen, 4-Nitrobenzamit türevi içeren altı adet bileşiğin kristal yapıları X-ışınları kırınım tekniği kullanılarak belirlendi, spektroskopik özellikleri ise IR yöntemi ile incelendi.Kristal yapıları incelenen bu bileşiklerin tamamı 18 Mart Üniversitesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarlarında sentezlendi. Sentezlenen kristallerin X-ışınları kırınım verileri 19 Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümünde bulunan X-Işınları Kristalografi Laboratuvarında alan dedektörlü STOE IPDS II kırınımmetresi kullanılarak elde edildi. FT-IR spektrumları, 18 Mart Üniversitesi Kimya Bölümünde Perkin Elmer Spectrum 100-83634 FT-IR spektrometresi kullanılarak 4000?400 cm-1 aralıkta alındı.Kristallerin yapı çözümleri, WinGX paket programı içindeki SHELXS 97 yazılımı ile direkt yöntemler kullanılarak yapıldı. Atomik parametreler SHELXL 97 ile tam matris en küçük kareler yöntemi ve fark Fourier yöntemleri kullanılarak arıtıldı.Elde edilen deneysel sonuçları desteklemek ve karşılaştırmak amacıyla Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılarak, Hartree Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemleri ile bileşiklerin moleküler geometrileri ve IR spektrumları kuramsal olarak belirlendi. Ayrıca moleküllerin enerji değerleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri, sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) DFT yöntemi ile kuramsal olarak hesaplandı. Kuramsal hesaplamalarda her iki yöntemde baz seti olarak 6-31G(d) kullanıldı. Deneysel ve kuramsal sonuçlar kendi aralarında değerlendirildiğinde, sonuçların oldukça uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crystal structures of synthesized six compounds consisting 4-nitrobenzamide derivatives determined by using X-ray diffraction techniques and spectroscopic properties determined by IR techniques.The compounds were synthesized on Organic Chemistry Labs of Chemistry Department, 18 Mart University. The X-ray diffraction data were collected in X-ray Craystallography Labs of Physics Department, Ondokuz Mayıs University, using STOE IPDS II Diffractometer. The FT-IR spectrums were obtained in the 4000-400cm-1 range using Perkin Elmer Spectrum 100-83634 FT-IR spectrometer in 18 Mart University Chemistry Department.The structure determinations of the compounds were carried out by SHELXS-97 software in WINGX packed program by using direct methods. The atomic parameters were refined with SHELXL-97 by using full matrix least-square and Fourier methods.The molecular geometries of the compounds were determined by using Gaussian 03W and Gauss View 4.1.2 packed programs with Hartree-Fock (HF) and Density Functional Theories (DFT). And IR spectrums were theoretically determined in order to support and compare the experimental results. Besides, molecular energy values, molecular electrostatic potentials and frontier molecular orbitals (HOMO, LUMO) were calculated theoretically by using DFT methods. 6-31G(d) basis set was used in theoretical calculations. It is concluded that theoretical and experimental results are consistent with each other.