Türkiye'deki beş yıldızlı otel işletmelerinde gerçekleştirilen animasyon aktivitelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 36228
  2. Yazar: ŞENGÜL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Teknolojinin ve sanayinin gelişmesine paralel olarak insanların çalışma süreleri kısalmakta, dolayısıyla boş zamanları artmaktadır. Zamanla kişilerin eğitim düzeyleri, kültürleri, alışkanlıkları, yaşam tarzları ve bunlara bağlı olarakta değer yargıları değişmektedir, insanlar boş zamanlarını farklı şekillerde değerlendirmektedir. Boş zamanlarını turizm amaçlı değerlendiren kişilere yönelik hazırlanan aktivitelere animasyon denir. Animasyonda amaç turistlerin istek ve ihtiyaçlarını tatmin etmek, dinlenme tesislerinde hareket, canlılık yaratmak, turistlerin turlardan ve denizden artan zamanını değerlendirmektir. Bunlar yapıldığı taktirde turistleri işletmede tutmak, konaklama süresini uzatmak, işletmeyi tanıtmak, otelin oda satışlarını, yiyecek-içecek satışlarını artırmak mümkün olmaktadır. Bu yüzden işletmelerde animasyon aktiviteierinin düzenlenmesi lüks olmaktan çıkmış bir zorunluluk haline gelmiştir. Yabancı ülkelerde ki beş yıldızlı otellerde animasyon aktiviteferi animasyon departmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Oysa yapılan araştırmada görülmüştür ki ülkemizde animasyon departmanı yeterince yaygın değildir. Sadece Antalya ili ve ilçelerindeki bazı otellerde animasyon departmanı vardır. Diğer yerlerde ki otellerde yoktur. Bu işi halkla ilişkiler, tanıtm, reklam, yiyecek-içecek departmanları gerçekleştirmektedir. Buda zaman zaman önemli problemlere ve aksaklıklara neden olmaktadır. Animasyon aktivitelerinden beklenen etkiyi elde edebilmek için animasyon aktiviteierinin animasyon departmanı tarafından işletmenin kaynakları, mali durumu, personeli dikkate alınarak belli bir plan program dahilinde düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Paralelious to the development of technology and industry the work time of the people going to be shorter, consequantly the spare time increase. Eveniuaiiy the education level, cuitur, habits, life style and connected to this, value estimation of the person is changing. The mankind is realizing spare time in different ways. Animation is activities that prepared for persons who are realizing their spare time in tourism. The aim of animation is to satisfy the request and needs of tourists, to make vitalitiy and motion in touristic sites, to realize the value of remainder time of the tourists after the tours and see activites. if these are done then it is possible to retain the tourists in enterprise, to extend the stay time, to introduce the enterprise, to increase the sale of the rooms and foods from the hotel. Therefore animation activitis now are not luxury but necessity. The animation activities are fairly widespread used from the animation department in foreign five star hotels. But the researches has shown that the using of animation aktivities in our country are not enough widespreaded. Only in Antalya and in some of its districts are the animation activitys prepared from the animation department. In the hotels in other regions are not a animation department existing. This duty is fulfilled from introducing, food, advertisment public relation department. The sitiation causes from time to time importent problems and lameness on. To achieve the awaited effects of the animation activities, they must be preperad from the animation department within a program and plan with paying attention to source of enterprice, financialposition and personel.