Çocuklar için hazırlanan Türk Destanlarının illüstrasyon yönünden analizi
  1. Tez No: 36227
  2. Yazar: ESMA CİVCİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Çocuklar için hazırlanan“Türk destanlarının İllüstrasyon yönünden analizi”çalışmamızda, konumuzun tanımından sonra I. Bölümde, konumuzu içeren“Destan nedir?”tanımı yapılmış, destan türleri ve Türk destanları incelenmiştir. Hinci Bölümde ise Türk destanlarının doğuşundan bugüne anlatıldığı tarihsel süreç incelenmiş ve özetlenmiştir. Iü'üncü Bölümde ise Türk destanlarından; 1. Türklerin Yaradılış ve Türeyiş Destanı, 2. Şu Destanı, 3. Türeyiş Destanı, 4. Göç destanı, incelenerek tarihsel süreçler, metinler, versiyonlar ve belgeseller ışığında resimlen- miştir. Tezimizde destanların hazırlanmasında sayfa plânlan ve kriterleri de verilmiştir. TV'üncü bölümde ise, çocuklar için hazırlanan Resimli Çocuk Kitapları kriterleri ışığında Türk destanları ve çalışma kriterler^ belirlenmiştir. Vinci Bölümde ise, değerlendirme yapılarak Kültür Bakanlığı Resimli Çocuk Klasikleri Dizisi incelenmiştir. İncelemedeki kriterimiz, Resimli Çocuk Kitaplarım inceleme kriterleri doğrultusunda olmuştur. Çocuk kitapları (Türk destanları) hazırlamada kullandığımız görsel ve belgesel kaynaklar kaynakçada verilmiştir. Ankara 1994 X
Özet (Çeviri)
SUMMAMY in our study“An analysis thorough the Turkish legends from the point of illustration”which is prepared for the children, after the introduction, the legendary works are defined and the kinds of legends with the Turkish national epios were analized in chapter I. in Chapter II the historical development of the Turkish National Epics were held and sümmarized from îhe beginning up to today. Chapter III consist of four Turkish legends which are animated by pictures taken from the documents as well as being supported by explanations on historical period, texts and versions. These legends are: * 1.The legend of the creation and existence of Turks, 2.The legend of Shu, 3.The legend of existence, 4.The legend of migration. in our study the page plans and criteria were also given in the preparation of these legends. in chapter IV the preparation and work criteria of the Turkish legends were given in support of the Rctured Children Books Criteria that was prepared for children. Chapter V includes a wide evaluation and an analysis of Rctured Children Books Criteria. The visual and documentary materials and sources used in this study is referred in the Bibliography Section. Ankara 1994