Trakya bölgesinde bulunan bazı bitkisel sıvı yağ ve margarin tesislerinin atıksularının özellikleri üzerinde araştırmalar
A research on wastewater properties of some vegetable. Oil and margarine facilities located in Thrace region
- Tez No: 362412
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırınada Trakya Bölgesi'nde bulunan bitkisel sıvı yağ ve ınargarin tesislerinin atıksularının özellikleri belirlenerek, su k iri il i ği kontrol u yönetme I iğine uygunluğunun tesbitine çalışılmıştır. Araştırma materyali olarak 6 adet bitkisel sıvı yağ ve 2 adet ınargarin üretim tesisinden 15 'cr günlük periyodlar halinde 6 kez olmak üzere toplam 48 ürııekte çalışılmıştır. Örneklerde, kimyasal oksijen ihtiyacı, yağ ve gres, pH tay i n 1 er i yap ıl nı ı ş Lı r. Araştırma sonuçlarına göre; Bitkisel sıvı yağ üreten tcsislerden, A, C, ve F firmalarının kimyasal oksijen ihtiyacı, yağ ve gres ve pll değerleri yasal s ınır olan 200 mg/1, 60 mg/l ve 9'un altında bulunmuştur. B D ve E firınalarıııın kimyasal oksijen ihtiyacı, yağ ve gres değerleri yasal sınırın üstünde, pH değerlerinin ise yasal sınırın altında olduğu tesbil edilmiştir. Katı yağ rafinasyoııu (ınargarin) yapan tesislerden, ll firmasının kimyasal oksijen ihtiyacı, yağ ve gres, pH degerieri yasal sınır olan 250 ıııg / 1, 60 ıng/1 ve 9'un altında olmuştur. G tesisinin kimyastıl oksijen ihtiyacı, yağ ve gres değerleri yasal sınırın üstünde, pll değeri yasal sınırın altında olduğu tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELiMELER Bitkisel sıvı yağ, Margarin, Atıksu, Kimyasal oksijen ihtiyacı, Yağ ve gres, pH
Özet (Çeviri)
In this rescarch , it has bccn studicd to determine characteristics of waslewarers, of vegctablco il a ııu ınarga rine facilities, water diritiness checking regulations of' approp ri a te ıne nd fixing, located in Tharace region. As research ınaterial 15 days periouic 6 times, total 48 samples have been investigatecl from 6 uiiTcrenl vegetable oil facilities and 2 margarine facilities. According to the research results: The faci l ities producing of vegetable o il; - Cheınical Oxygen Deınand, Oil and Grease, pH values were found under the legal liınits 200 ıng/1 , 60 mg/I and 9' respectively in the samples of 1\ , C and r code firıns. - Cheınical Oxygcıı Deınand, Oil and Grease, values were found over the legal 1 iınit , where as pll values remained u nder the legal limits in the samples of B, D a ııu E code firın s. According to the aııalyses results of margarine facilities; - Cheınical Oxygcn Deınand, Oil and Grease, pH values were detcrmined under the legal limits 250 mg/1, 60 mg/I and 9' respertively in the samples of firnıs ll. - Chcınical Oxygeıı Demand, Oil and Grease values of firm G were found over the legal liınit , where as pii value was remained under the lcgal limit in the same firın. KEY WORDS Vegetable Oil, Margarine Wastewater, Chemical Oxygen Demand, Oil and Grease, pH