Balıkesir ilinde değişik satış noktalarlndan alınan kola örneklerinin duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 362413
  2. Yazar: BAYRAM ALİ ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALPASlAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Balıkesir İlinde Değişik Satış Noktalanndan Alınan Kola Orneklerinin Duyusal, Fiziksel, Kimyasal ve Mikrobiyolojik Özellikleri Üzerine Dir Araştınna. Araştım1ada materyal olarak yedi farklı örnek üzerinde çalışılmıştır. Çalışmalarda pll değerleri 2.4-2.6 arasında tesbit edilmiştir. Kola örneklerinde co2 hacim olarak 3.2 - 4.4 kg/cm2 bulunmuştur. Örneklerin mikrobiyolojik sayımlannda maya sayısı sıfır çıkmıştır. Ko/ifomı sayımları 3 örnekde 1-2 olarak belirlenmiştir. Diğer örneklerde ko lifanna rastlanmamıştır. Toplam bakteri sayısı örneklerde 1 -ll arasında bulunmuştur. E. co/i bir örnek hariç diğerlerindel-14 arasında bulunmuştur. Fiziksel özellikler itibariyle TS 4080'e uygunluk arzeden sonuçlar elde edilmiştir. Örnekler üzerinde HPLC ile yapılan kafein, Gaz Kromatografısiylc yapıJan elil alkol ve Alonik Absorpsiyon SpektrofolomelresiyJe yapıJan metal analizleri sonuçları TS 4080'e uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AResearch on Organoleptic, Chemical, Microbiological and Physical Propcrties of Co la Samples Takcn from Dalıkesir Supcmıarkels ln this rcsearch, 7 difierenL cola samp]es were investigaled.pii dcgrecs of the samples werc found betwcen 2.4- 2.6. Their C02 amounts werc 3.2- 4.4 kg 1 cm2 . V Any molds was not found in all samples. Co/ifomı bactcria wcrc found as l-2 only in3 samples.Tota/ bacteria were determined between l-ll.Only one sample has not E. co/i, the others have between 1-1 1. All samples are harmonious according to TS 4080 in the view of physical properties. Caffcine, ethyl alchohol and metal amounts determined from analysis of IlPLC, GC and AAS respectively are suitable to TS 4080.