Balıkesir İlinde değişik satış noktalarından alınan kola örneklerinin duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 67587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Balıkesir ilinde Değişik Satış Noktalarından Alınan Kola Örneklerinin Duyusal, Fiziksel, Kimyasal ve Mikrobiyolojik Özellikleri Üzerine Bir Araştırma. Araştırmada materyal olarak yedi farklı örnek üzerinde çalışılmıştır. Çalışmalarda pH değerleri 2.4-2.6 arasında tesbit edilmiştir. Kola örneklerinde C02 hacim olarak 3.2 - 4.4 kg/cm2 bulunmuştur. Örneklerin mikrobiyolojik sayımlarında maya sayısı sıfır çıkmıştır. Koliform sayımları 3 örnekde 1-2 olarak belirlenmiştir. Diğer örneklerde koliforma rastlanmamıştır. Toplam bakteri sayısı örneklerde 1-11 arasında bulunmuştur. E. coli bir örnek hariç diğerlerinde l-14 arasında bulunmuştur. Fiziksel Özellikler itibariyle TS 4080 'e uygunluk arzeden sonuçlar elde edilmiştir. Örnekler üzerinde HPLC ile yapılan kafein, Gaz Kromatografisiyle yapılan etil alkol ve Atonik Absorpsiyon Spektrofotometresiyle yapılan metal analizleri sonuçlan TS 4080 'e uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY A Research on Organoleptic, Chemical, Microbiological and Physical Properties of Cola Samples Taken from Balıkesir Supermarkets In this research, 7 different cola samples were investigated. pH degrees of the samples were found between 2.4 - 2.6. Their C02 amounts were 3.2 - 4.4 kg / cm2. Any molds was not found in all samples. Coliform bacteria were found as 1-2 only in 3 samplos.Total bacteria were determined between 1-1 1. Only one sample has not E.coli, the others have between 1-11. All samples are harmonious according to TS 4080 in the view of physical properties. Caffeine, ethyl alchohol and metal amounts determined from analysis of HPLC, GC and AAS respectively are suitable to TS 4080.