Yalova koşullarında 'Yalova çorbacı-12' biber çeşidinde farklı sulama uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 362419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünde 1994 yılında yapılan bu çalışmada, farklı sulama uygulamalarının Yalova Çorbacı - 1 2 biber bitkisinin verim ·ve kalitesi üzerine etkili olabilecek en uygun sulama suyu miktarı, su lama sayısı ve sulama ara lı ğ ı araştırılmıştır. Denemede, O. 90 cm toprak derinliğindeki yarayışlı nemin %30, %45, %60 ve %75 seviyelerine indiğinde sulama uygulamasının yapıld ı ğ ı dört sulama konusu ele alınmış ve üç yineleme! i olarak tesadüf blokları deneme desenine göre düzenlenıni ştir . Toprak nem düzey lerinin belirlenmesinde grav imetrik yöntem yan ınd a her konuya yerl eştir ilmi ş tansiyometrelerde kullanı !m ış ve biri i ktc elde ed i k n değerlerden yaralanılarak konulu sulama (karıklarda göllendirme) uy g ul ama l a rı yapılmıştır. Yine bu konunun mevsimlik su tüketimi de 1208 ının bulunmuştur. 13iberin kendi özelli klerini temsil edecek uzunluk ve çapı içeren en yüksek verimin elde edildiği bu konuda; Mayıs ayının ikinci yarısında dikimi yapılan biber fidelerine, ilk sulama dikimi izleyen 10- 15 gün sonra haziran ayı ilk haftasında olmak üzere bunu izleyen beş sulamanın 1 O' ar gün ve son .dört sulamanın ise 7' şer gün aralarla yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research carried out in Atatürk Central Research In stitute of llorti cu lture's in Yalova in 1994, ôifferent applications such as optimum amount of irrigation water, optimum irrigation number and irriga tion interval which can be effective on yield and quality of Yalova Çorbacı-12 pepper have becn investigated. Field experiınen t s have been designed according to randomized blocks and fo ur irrigation appl ication when water contents in 0-90 cm so il depth wcre reduced to 30%, 45%, 60% and %75 respectively have been exper iın en ted to determined the water content of the soil tansioıneter, installed in each application, together with gravimetric method have been used and subjected irrigation (furrow method) applications have been done with the help of the values optioned from both of thcm. In the rcsult, Sı method , in which 10 irrigation application were applied with 85-98 mm water at each time and 920 mm totally and 5072.3 kg' s/da yi el d w as obtained , has be en optimum one. Seasonal water consumption of this appl ication has been fo und as I 208 mm. For this application by which the highest yield containing lenglu and dimcnsion which represent the own characteristics of the pepper has been obtained; it is suggested that the first irrigation for the sccdl ing s planted in the second half of M ay mu st be done 10- 15 days, that is in the first w~ek of June offer planting and five irrigation' s following this must be done at intervals of days and the la st fo ur one s at intervals of 7 day s.