Pazarlama firmalarlnda toplam kalite yönetimi ve otomotiv sektöründe bir uygulama
Total quality management in marketing firms and application in automotive sector
  1. Tez No: 362446
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZAKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Pazarlama firmalarında Toplam Kalite Yönetimi anlayışını benimsemiş firmaların pazarda kalıcı başarılar sağladıkları ve rekabete uyum gösterdikleri bu araştırmanın kuramsal dayanağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada günümüzde pazarlama anlayışının kazandığı yeni boyut, Toplam Kalite Yönetiminin geçirdiği evrim, Japonya ve Türkiye'deki uygulamaları, ülkemizin lokomotif sektörlerinden otomotiv sektörü üzerine ilgili alanyazın taraması yapılarak, iki ülke uygulamaları konusunda kıyaslamaya gidilmiş ve fırmalar ile kişisel görüşme yapılmıştır. Kıyaslamada Toplam Kalite Yönetiminin mucidi olan Japonya'daki TOYOTA firması ile Türkiye'de Sabancı Holdinge bağlı TOYOTA ortaklığı ile faaliyet gösteren TOYOTASA firmasının pazarlamada Toplam Kalite Yönetimi uygulamalan konusunda bir literatür çalışması yapılarak, özel ve kamu sektörü kurum ve kuruluşları, sektör gazete ve dergileri, KALDER, TÜSİAD, OSD, TOBB başta olmak üzere ilgili kuruluşların yayın ve araştırmalarından yararlanılmış, kaynakların ve sektörde gerçekleşen en son verilerin elde edilmesinde İnternetten geniş ölçüde yararlanılmıştır. TOYOTASA Genel Müdürlüğü, TOYOTASA Adapazarı Otomobil Üretim Tesisleri ve TOYOTASA Edirne Bayi Kale Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş ' de yetkililer ile kişisel görüşme yapılarak araştırmanın uygulama yönü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırma otomotiv sektöründe faaliyet gösteren pazarlama firmalarının bayilik olarak plaza anlayışı ile hizmet verdiklerini, Toplam Kalite Yönetimi anlayışı ile hareket ettiklerini , kalite bilincinin giderek önem kazandığını ve yaygınlaştığını ortaya çıkarmıştır. Anahtar Sözcükler : Pazarlama Kalite Toplam Kalite Yönetimi Otomotiv Sektörü Müşteri Memnuniyeti
Özet (Çeviri)
The marketing firms, which apply the principle“total qualit:y management”, have a constant success in the market and adapt to the competition ofthe market. This reality form s the conceptional basis of this study. In this study , the literature is searched about today's new perspective for marketing,“Total Qualit:y Management”'s evoultion and applications in Turkey and Japan and automotive sector which is one of the main sectors in our country. The two countries, Turkey and Japan are benchmarked for their applications and the managers of the firms were meeted personally. A literature study was done about the“Total Quality Management”applications of TOYOTA (the inventor of the“Total Quality Management”concept) in Japan and TOYOT ASA ( shows activity with TOYOT A corporation linked to Sabancı Holding ) in Turkey. The special and government organisations, the newspaper and magazines of the sector, KALDER, TUSIAD, OSD, TOBB in the lead, broadcasts and searches of the concerned foundations, internet were used widely to obtain the sources and the latest informations. The aspect of application of the study was tried to be brought up by meeting personally with the authorized people from TOYOT ASA Main Directorate, TOYOTASA Adapazan Automobile Production Foundations and TOYOTASA Edirne vendor Kale Industry and Trade Incorporated Company. This research reveals that the marketing firms which show activit:y in the outomebile seeter serve as a vendor with plaza concept, they behave according to the“Total Quality Management ”concept and the conscious of qualit:y is getting more import:ant and widespread.