Ulus devletin geleceği
The future of nation state
- Tez No: 327481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu yüksek lisans çalı?ması ulus devletin geleceği üzerine hazırlanmı?tır. Küreselle?me döneminin ba?lamasıyla beraber uluslararası tekelci ?irketlerle ulus devletler kar?ı kar?ıya gelmi?tir. Batı bloğunun egemenliği altındaki uluslararası kurulu?ların desteklediği küresel politikalar ulus devletlerin yapılarını deği?tirerek güçlerini kırarak zayıflatmı?tır. Yarı yarıya güç kaybeden ulus devletler ciddi bir bulanıma sürüklenerek yola devam etme konusunda zorlanmaya ba?lamı?tır. ??te bu master tezi, böylesine bir çıkmaza sürüklenen ulus devletlerin geleceğini incelemektedir.Tezin birinci bölümünde ulus sorunu, ulusla?ma ve ulusçuluk olarak iki ayrı ba?lıkta incelenmi?tir. ?kinci bölümde ulus devlet olgusu, ulus devletin doğu?u ve tanımı olarak gene iki ayrı alt ba?lıkta ele alınmı?tır. Tezin üçüncü bölümü bütünüyle ulusal egemenlik kavramı ve tartı?malarına ayrılmı?tır. Siyasal egemenliğin uluslardan sermayeye geçmesiyle ba?layan egemenlik tartı?maları bu bölümde incelenmi?tir. Dördüncü bölümde ise ulus devlete yönelen tehditler, küreselle?me ve yıpranma ba?lıkları altında iki alt bölümde açıklanmaya çalı?ılmı?tır. Yıpranma nedenleri arasında ekonomik ve demokratik geli?meler ile dinsel cemaatlerin desteklenmesi gibi konular üzerinde durulmu?tur. ?lk dört bölüm açıklamalarından hareket edilerek be?inci bölümde ulus devletin bugünü anlatılmı?tır.Altıncı bölümde ise, tezin ba?lığı olan ulus devletin geleceği sorunu yerelle?me, uluslararasıla?ma, sivil toplumla?ma, etnikle?tirme, cemaatle?tirme gibi öne çıkan yeni sosyal ve siyasal dinamikler açısından ele alınarak tartı?ılmı?tır. Tezin sonuç bölümünde ise, ortaya çıkan gerçekler doğrultusunda ulus devletlerin gelecekte nasıl hareket edecekleri konusunda açıklamalar yapılmaktadır. Sonuç olarak, siyasal200ve toplumsal güçlerini yarı yarıya kaybeden ulus devletlerin gelecekte milli idari reformlar yaparak merkezlerini güçlendirebilecekleri, kom?uları ile bölgesel i? birliği ve dayanı?ma paktları ile küresel emperyalizme kar?ı ortak savunmaya gidebilecekleri, ulusal ekonomilerini yeniden güçlendirerek ayakta kalabilecekleri vurgulanmaktadır. Dünya tek kutuplu yapıdan çok kutuplu yapılanmaya geçerken, Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya gibi çok büyük millet imparatorluklarının ulus devletlerin güçlenmesinden yana bir tutum izleyebilecekleri belirtilmi?tir.Anahtar Sözcükler;1. Ulus2. Ulus Devlet3. Egemenlik4. Küreselle?me5. Yıpranma
Özet (Çeviri)
This post-graduate study is about the future of nation-state. Along with the start of globalisation era, nation states came face to face with international monopolist companies. Global politics supported by international corporations that are under the supremacy of the Western Bloc have changed the structure of nation states,thus weakening those states. Nation states, who lost half of their power, are having problems continuing their way by being dragged into a serious depression. This post-graduate thesis hereby studies the future of nation-states, those dragged into such a dead-end.In the first part of this study, the issue of nation is examined under two main titles: Becoming A Nation and Nationalism. In the second part, the fact of nation-state is examined under the titles of ?The Birth of Nationstate? and ?The Description of Nation-state?. The third part is solely reserved for the concept of national sovereignity and the discussions. And in the fourth part, the threats against nation-state are explained under the titles of ?Globalisation? and ?Deterioration?. The subjects like economical and democratic development and the support for religious congregations are examined among the reasons of deterioration. In the fifth part, the nation-state today is explained based on the studies in the first four parts.In the sixth part, the title of this study ?The Issue of the Future of Nation-State?, is discussed in terms of new prominent social and political dynamics, such as localization, internationalization, civil socialization, ethnicization, and congregationalization. In the resolution part, explanations are made on how nation-states should act under the light of facts arisen. As a result, it is stressed out that the nation-states, who lost half of their power, can strengthen their center through national 202governmental reforms, form a common defense against global imperialism through regional cooperational pacts, and that they can survive through consolidation of national economy. It is also emphasized that, through the world?s conversion from monopolar to multipolar settlement, the great empires, like Russia, China, India and Brazil, might support the development of nation-states.Key words;1. Nation2. Nation-state3. Sovereignity4. Globalization5. Deterioration