Türkiye'de açık ders malzemelerinin genel durumu ve bir örnek uygulama
General situation of course materials in Turkey and a model application
  1. Tez No: 362473
  2. Yazar: AYDAN ŞEN BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de mevcut bulunan üniversitelerde Açık Ders Malzemeleri girişimine yönelik çabaları değerlendirmek ve bu hususta yapılan çalışmaları inceleyerek Açık Ders Malzemelerinin eksikliklerini ve tamamlanması gereken yönlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Açık Ders Malzemelerine ulaşmaya imkân veren Ankara, Gazi, İstanbul Teknik, Hacettepe, Orta Doğu Teknik, Bartın ve Harran Üniversitesi olmak üzere yedi üniversite ele alınmıştır. Çalışma incelemesi yedi üniversitedeki dersler için belirlenen kriterler ile ilgili sayısal veriler ışığında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de Açık Ders Malzemelerine yönelik girişimlerin yeterli düzeyde olmadığı, henüz sadece yedi üniversitenin Açık Ders Malzemeleri imkânı sunduğu saptanmıştır. Açık Ders Malzemeleri web sayfasında bulunan dersleri; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde incelenmiş olup doktora düzeyinde ders içeriği bulunan üniversite olmadığı tespit edilmiştir. En fazla ders içeriğinin Fen Bilimleri alanında, en az ders içeriğinin de Sağlık Bilimleri alanında yapıldığı görülmektedir. Ders materyalleri açısından incelendiğinde ise görsel ve işitsel uygulamaya yönelik materyallerden daha çok tercih edilen ders içeriği dosyalarının pdf olarak sunulduğu gözlenmektedir. Tüm bu hususlar düşünüldüğünde Açık Ders Malzemelerine yönelik ders materyallerinde eksiklikler olduğu, ders materyallerinin tek tip sunulduğu fakat ders materyallerini sunarken kullanılan ara yüzde belli bir standardın bulunmadığı, öğrenenlerin bazı Açık Ders Malzemelerine erişmek için ilgili üniversitenin öğrencisi olması zorunluluğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak da bu eksikliklerin giderilmesine yönelik ortak paydada çözüm önerileri ve örnek bir Açık Ders Malzemeleri modeli geliştirilmiştir. Açık Ders Malzemeleri sunan üniversitelerin web sitesi tasarımları ve ara yüzleri incelenerek bu konuya yönelik web sitesinin sahip olması gereken özelikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the efforts to OpenCourseWare initiative at universities in Turkey and to reveal the lack of OpenCourseWare and aspects need to be completed by examining the work done in this regard. It is discussed that seven universities including Ankara, Gazi, Istanbul Technical, Hacettepe and Middle East Technical that allows to reach OpenCourseWare. Study investigation was made related to specified criteria for courses at the seven universities in light of numerical data. According to the results of research, it was determined that OpenCourseWare initiatives in Turkey were not sufficient and yet only seven universities offered OpenCourseWare opportunity. It was determined that OpenCourseWare in the web page were examined at undergraduate, graduate and doctoral level and no universities have the course content at the doctoral level. It is seen that the most of the course content is in the field of Science, the least of the course content is in the field of Health Sciences. When analyzed in terms of the course materials, it is observed that pdf materials are preferred rather than textual, audio and visual practical materials. Considering all these factors, it was determined that there is a lack of teaching materials for OpenCourseWare, course materials are presented in uniform but there is no standard at the interface that used presenting course materials. It was determined that some learners to access OpenCourseWare must be a student of the university concerned. As a result, it was developed solutions common denominator to eliminate these shortcomings and a sample OpenCourseWare model. Examining the website designs and interfaces of universities offering OpenCourseWare, it is determined that websites need to be have the properties for this subject.