Bilgisayar destekli öğretim ve mobil öğretim için geometri dersinin içeriğinin geliştirilmesi
Development of geometry course content for computer aided learning and mobile learning
  1. Tez No: 362472
  2. Yazar: ZHUPAR YECHSHZHANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada BDÖ ve Mobil Öğrenme için geometri dersinin içeriği geliştirilmektedir. İçeriğin geliştirilmesinde 3DS MAX ve UNİTY3D yazılımları kullanılmıştır. Üç boyutlu modeller 3DS Max programında tasarlanıp öğrencilerin bu modelleri istediği yöne döndürmek ve ölçmek gibi fonksiyonları kullanarak, modellerin daha iyi incelenmesi için Unity3D programına aktarılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, BDÖ için geliştirilen bu içeriğin öğrencilerin akademik başarısını nasıl etkilediği de belirlenmiştir. Bu çalışma yarı deneysel araştırma yöntemiyle yapılmaktadır. Araştırma, 2013 – 2014 öğretim yılında Ankara ilinde 100.Yıl Kız Teknik ve Meslek Lisesinde 12.sınıfta eğitim gören 18 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere önce geleneksel yöntem ile Prizmalar konusunda, daha sonra geliştirilen ders içeriği kullanılarak Silindirler konusunda ders işlenmiştir. Çalışma 4 hafta sürmüştür. Araştırmada veriler“Prizmalar Başarı Testi”,“Silindirler Başarı Testi”ile elde edilmiştir. Toplanan veriler, SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerden, deney öncesi ve deney sonrasında öğrencilerin akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, content of geometry course for computer aided learning and mobile learning was developed. In developed content, 3DS MAX and UNITY 3D softwares content was used. 3D models was designed using 3DS MAX program and this models was transferred to unity 3D program for better examinate models using functions like measure or rotate this models to wanted directions. in this research, it was also determined content developed for computer aided learning's impact to student`s academic achievements. In this research, quasi-experimental research methods was used. The research was conducted in 2013 - 2014 academic year with 18 students in 12th grade in 100th Anniversary of Girls' Technical and Vocational High School in Ankara. The course was given firstly on the subject of Prisms with the traditional method later on the subject of Cylinder, using the course contains developed. The research lasted 4 weeks. Date on the research were provided by“Prisms Achievement Test”,“Cylinders Achievement Test”. Data collected were analysed by use of SPSS 15.0 statistics packet program. From data got in the result of research, a meaningful difference in pre-experimental and in post-experimental was found between academically success of students.