Irak ve Türkiye'de e-devlet uygulamalari ve karşılaştırılması
The comparison of e-government's practices in Iraq and Turkey
- Tez No: 362474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kamu Yönetimi, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde Devletin vatandaşa sunduğu Kamu hizmetleri hem sayıca artmakta, hem de nitelik olarak farklılaşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bu yeni durum e-devlet kavramının da ortaya çıkmasına yol açmıştır. Türkiye ve Irak'taki e-devlet uygulamalarını karşılaştırmayı amaçlayan araştırma, 250 Türkiye, 250 Irak olmak üzere toplam 500 katılımcıdan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Türkiye ve Irak`taki Üniversite düzeyinde eğitim alan öğrencilerin e-devlet algısını ölçmeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada bağımsız örneklem t testi ve ki kare testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların büyük çoğunluğu e-devleti bilmektedir. Ancak Türkiye'de e-devlet uygulamasını bilenlerin oranı, Irak'ta e-devlet uygulamasını bilenlerin oranlarından anlamlı derecede yüksektir. Her iki ülkede e-devlet uygulamalarından vatandaşların beklentilerinin yüksek olduğu ve yapılan çalışmaları desteklediği; internetin hızı ve kalitesinin e-devlet uygulamalarına erişime engel teşkil etmediği görülmektedir. Gelecekte, gelişmiş ülkelerdeki bireylerin e-devlet algılarıyla, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerdeki bireylerin e-devlet algılarını, demografik ve diğer kültürel değişkenlere bağlı olarak karşılaştırma fırsatı veren çalışmalar yapılmasına ve başarılı e-devlet uygulamalarının diğer ülkelerdeki uygulamalarla karşılaştırılıp, daha etkin olabilecek e-devlet uygulamaları ülkelere önerilebilmesini sağlayacak çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Today, number of public services provided by government for its citizens are increasing as well as their characteristics are varying. This newer state which emanates from technological developments also leads the e-government concept to emerge. This study which aims at comparing e-government practices in Turkey and Iraq is carried out by means of data collected from 500 participants in total, 250 from Turkey and 250 from Iraq. A research is carried out to measure e-government perceptions of university students in Turkey and Iraq. Independent sampling t test and chi-square test are used in the study. According to the results, majority of the participants are aware of e-government. However, portion of those in Turkey who are aware of e-government is significantly higher than the same in Iraq. It is also observed that citizens have higher expectations from e-government practices in both countries and they support the studies done and that speed and quality of internet do not hinder accessibility of e-government practices. In the future, studies which may allow to make comparison of e-government perceptions of individuals from developed countries with the same of those from developing and undeveloped countries depending on their demographical and other cultural variables and may allow to make comparison of successful e-government practices with the practices in other countries and to recommend more efficient e-government practices to the countries.