Hedging of a multinational firm using futures and options that is suject to price uncertainty due to foreign exchange fluctu ations
  1. Tez No: 36249
  2. Yazar: Z. MELİKE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET 1973 yılında dalgalı kur sistemine geçişle beraber; uluslararası bazda çalışan firmalar, faiz ve kur riskleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu tezde, ithalat ve ihracat ödemeleri yabancı para birimi ile sabitlenmiş; ancak buna karşılık gelen yerli para değeri belirsiz olan bir firmanın kur_ riski ve devalüasyondan korunma alternatifleri ile başlıca alternatif olarak ' futures ' ve ' options ' enstrümanları incelenmiştir, öncelikle bu konu ile ilgili yayınların taraması yapılmış, gerekli ön bilgiler verilmiş ve problem sunulmuştur. Çapraz kurdaki olası değişiklikler üç senaryo halinde verilmiştir. Birinci senaryoda doların dış piyasalarda değer kazanma ihtimali, ikinci senaryoda vadede çapraz kurun aynı kalma ihtimali ve son senaryoda ise doların dış piyasalarda değer kaybetme ihtimali gösterilmiştir. Çalışmanın amacı özellikle çapraz kurlardaki değişimlerden oluşan kayıpların giderilmesi olduğu için, pozisyon % 50 dolar - % 50 mark sepetine getirilmiştir. Bu pozisyon üç senaryo altında incelenmiş ve alternatif korunma yöntemlerinin her senaryoda ortaya çıkarttığı kar / zarar durumu gösterilmiştir. Alternatifler, pozisyonu korumasız bırakmak, vadeli bir döviz işlemi ile vadedeki kuru şimdiden sabitlemek ve future ile opsiyon kullanarak korunmak olarak sıralanmıştır. Alternatiflerin tam korunma sağladıkları kanıtlanmış, ancak her alternatifin değişik senaryolara göre avantaj ve dezavantajları olduğu için hangisini uygulama kararının içinde bulunulan durumun belirgin özelliklerine göre verilmesi gerektiği anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Korunma, kur, futures ve opsiyonlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the switch to floating exchange rates in 1973, internationally active companies became exposed to interest and foreign exchange risks. In mis thesis, the hedging alternatives due to foreign currency risk and devaluation are analyzed for a multinational firm whose liabilities from import activity is fixed in terms of foreign currency, but the corresponding domestic price is uncertain. As the main alternative ' futures and options ' are examined. Firstly, the related literature is investigated, the required information is given, and the case study is introduced. Under three different scenarios, the possible changes in foreign exchange rates are given. In the first scenario; the possibility of dollar's gaining value, in the second scenario; the possibility of the cross' being the same at expiry, and in the last scenario the possibility of dollar's loosing value in foreign market are considered. Since the aim is to hedge the potential losses due to changes in cross rates, the company's position is carried in a % 50 US dollar % 50 Deutsche mark basket. This position is analyzed according to the three different scenarios and the profit / loss realized under the alternative hedging strategies are demonstrated. The alternative hedging methods are no hedging, forward with cross, forward with domestic currency unit, and options on futures. It is shown that the alternatives provide perfect hedge but, since the application of the different strategies involves advantages and disadvantages depending on the particular scenario, the decision on which strategy or combination of strategies to use has to be made on the merits of each individual situation. Keywords : Hedging, foreign exchange, futures and options