Çokuluslu işletmelerin riskleri ve artan terör riskiyle gelen yeni dünya düzeni
Risks of multinational corporations and the new world system with increased terror risk
- Tez No: 124697
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarih Anahtar Kelimeler : Jirayr Sevan Nayir : İşletme : Uluslararası İşletmecilik : Prof. Dr. Gürel Konuralp : Yüksek Lisans - Mart 2003 : Finansal Riskler, Korunma Yöntemleri, Terör Riski ÖZET ÇOKULUSLU İŞLETMELERİN RİSKLERİ VE ARTAN TERÖR RİSKİYLE GELEN YENİ DÜNYA DÜZENİ Çokuluslu şirketlerin, yatırımlarında karşılaştıkları pekçok risk vardır. Bunların başında döviz kuru ve faiz riski gelir. Bu risklerden korunmanın içsel ve dışsal yöntemleri vardır. İçsel teknikler netting, matching, leading, lagging, fiyatlama politikası, aktif-pasif yönetimi ve çeşitlendirmedir. Dışsal teknikler ise vadeli piyasalar, faiz ve döviz swapi, kısa dönem borçlanma, futures, opsiyon ve factoringtir. Şirketlerin dikkate aldığı diğer bir risk ise ülke riskidir. Bu risk çeşidi, ülkenin çevresel faktörlerinden kaynaklanır. 11 Eylül 2001 'de Amerika'ya yapılan saldın sonrasında dikkatleri çeken terör riski, ülke riski içindeki en önemli etken haline gelmiştir. Gerçekleştirilen saldırının asıl hedefi gelişmiş ülkeler ve küreselleşmedir. Artan terör riski, çokuluslu şirketlere yeni güvenlik önlemleri ve dolayısıyla da ek maliyetler getirmektedir. Uluslararası ticaretteki bu risk, yeni bir vergi etkisi yaratmaktadır. Şirketlerin yatırım kararları değişmektedir. Bu çalışma ile çokuluslu şirketlerdeki ve uluslararası ticaretteki değişiklikler anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Jirayr Sevan Nayir : Business Administration : International Business : Professor Gürel Konuralp : Master - March 2003 : Financial Risks, Hedging, Terror Risk ABSTRACT RISKS OF MULTINATIONAL CORPORATIONS AND THE NEW WORLD SYSTEM WITH INCREASED TERROR RISK Multinational corporations have lots of risks in their investments. Foreign exchange risk and interest rate risk are the main issues. There are internal and external techniques of hedging. Internal techniques are netting, matching, leading, lagging, pricing policy, asset and liability management and diversification. External tehniques are forwards, exchange rate and interest rate swaps, short-term borrowing, futures, options and factoring. One another risk of multinationals is country risk which occurs from environmental factors. After the terrorist attack to USA on 11th September 2001, terror risk became the most important issue of country risk. The main aims of the attack was developed countries and globalisation. Multinationals need more security beacuse of the increased terror risk which also increases the defensive expenses of corporations. Increased costs have an effect of a new tax. Investment strategies are changing. Changing trends of multinationals and cross-border commerce are explained with this study.