Designing system based environmental instruction program and evaluating its effects on seventh grade students
Sistem temelli bir çevre eğitim programının tasarlanması ve yedinci sınıf öğrencileri üzerie etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 362519
  2. Yazar: ZERRİN DOĞANÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEREM SAYSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırma, sistem yaklaşımı ile hazırlanan bir çevre eğitimi tasarımının yedinci sınıf öğrencileri üzerindeki etkisini sınamayı amaçlamıştır. Temel olarak, dinamik ve karmaşık çevre konularının sistem yaklaşımıyla daha etkin öğretilip öğretilmeyeceği araştırmak hedeflenmiştir. Çalışmanın yarı-deneysel tasarımı, farklı gruplarda yer alan öğrencilerin genel sistem düşüncesi becerilerindeki, dinamik çevre problemlerini anlamada yetkinliklerindeki ve standart fen testi başarılarındaki olası farklılıkları izlemeye elverişlidir. Çalışmanın örneklemini 12-14 yaşında, aynı devlet okulunda okuyan 42 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Aynı ön, son ve gecikmeli son testler tüm katılımcılara uygulanmıştır. Karşılaştırma grubuna, müfredatın önerisi doğrultusunda öğretim yapılırken, deney grubuna aynı çevre içeriği geri besleme döngüleri, stok-akış şemaları, davranış-zaman grafikleri ve dinamik modellerle öğretim yapılmıştır. Bir aylık öğretim sonucunda, Sistem Beceri Testi (SBT) ve Dinamik Çevre Senaryoları Testi?nde (DÇS) iki grup arasındaki farkın.05 düzeyinde manidar olduğu bulunmuştur. Dahası gecikmeli son-test sonuçları incelediğinde, sistem yaklaşımıyla yapılan öğretimin etkisinin deney grubunun DÇS testi performası üzerinde hala etkili olduğu saptanmıştır. Ancak, iki grup arasında var olan SBT testindeki performans farkı, altı ay sonunda yok olmuştur. Nitel sonuçlar incelendiğinde, iki gruptan rasgele seçilen katılımcılardan deney grubunda olanların geri besleme düşüncesi ile ilgili sorulara daha üst seviyede cevaplar verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research aimed to test the effects of an environmental instructional design with systems approach on seventh grade students. The main focus was to examine whether systems approach is a more effective way to teach environmental issues that are dynamic and complex. The research was a quasi-experimental study that enabled to compare performances on general systems thinking skills, competence in dynamic environmental problem solving, and success in standard science achievement tests of subjects from different groups. The sample of the study included 42 seventh grade students (12-14 year old). The same pre, post, and delayed tests were applied to both groups. The control group was taught according to the standard unit plan suggested by the Ministry of Education, while the experimental group was taught the same content with activities including, feedback loops, stock and flow diagrams, behavior over time graphs, and computer modeling. It was found that after one month of systems based environmental instruction, the experimental group performed better on systems thinking skills and dynamic environmental scenarios (DES) tests at .05 significance level. Besides, the effects of the system based intervention were more enduring on performance on DES test for the experimental group, when delayed tests were taken into account. No significance difference was found on science achievement level between the two groups. In addition to quantitative results, interviews resulted in higher levels of feedback thinking skills of the selected respondents from the experimental group.