Farklı rezin siman sistemlerinin ve yaşlandırma işleminin porselen lamina restorasyonların rengine etkisinin invitro olarak değerlendirmesi
Invitro evaluation of the effects of different resin cement systems and aging process on the color of porcelain laminate restorations
  1. Tez No: 362520
  2. Yazar: SEDANUR USTAÖMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Diş hekimliğinde porselen ve rezin siman sistemlerindeki gelişmeler, doğal dişlere çok yakın estetik özelliklerde restorasyonların yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Özellikle anterior bölgede tercih edilen PLV restorasyonların translusent yapıları ile mükemmel bir estetik sağlamak için; kullanılan porselenin çeşidi, opasitesi, alttaki dişin rengi, simantasyonda kullanılan yapıştırıcı ajanın rengi ve kalınlığı dikkate alınması gereken önemli kriterlerdir. Ayrıca restorasyonun uzun dönem renk stabilitesi de estetik başarı için önemli bir faktördür. Çalışmamızın amacı; farklı rezin siman sistemlerinin ve UV ile yaşlandırma işlemlerinin farklı kalınlık ve renklerdeki tam seramik yapıların rengi üzerine etkilerini değerlendirmektir.Çalışmamızda, PLV yapımında güncel olarak sıklıkla tercih edilen IPS e.max Press (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) tam seramik sisteminin A1, A3, HT ve HO renklerinden 0.5 mm. ve 1 mm. kalınlıklarında, toplam 392 adet disk elde edilmiştir. Porselen disklere, ışıkla polimerize olan Variolink Veneer (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), Rely X Veneer (3M ESPE, St.Paul, USA) ve dual polimerize olan Maxcem Elite (Kerr, Orange, Calif)' nin A1, A3, translusent ve opak renklerine denk gelen 4 farklı rengi ve yine dual polimerize olan Variolink II (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein)'ın opak ve translusent olan 2 farklı rengi uygulanmıştır. Rezin simanların ve UV ile 300 saatlik yaşlandırma işleminin porselen yapılar üzerinde meydana getirdiği renk farklılıkları kolorimetre (ShadeEye Exe, Shofu, Japan) kullanılarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızın sonucunda; simantasyon sonrası tüm rezin simanların, porselen disklerde oluşturduğu renk değişimi anlamlı bulunmuştur. Ancak bu değişim bazı simanlar için ?E3.5 olmadığından; görsel olarak `kabul edilebilir','iyi' veya `çok iyi' düzeydedir. Ayrıca; 0.5 ve 1 mm. kalınlıklarındaki porselen altında yaşlandırma işlemine tabi tutulan dual veya ışıkla polimerize rezin siman sistemlerinin arasında da renk stabilitesi yönünden anlamlı fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In dentistry, the advances of porcelain and resin systems have allowed the accomplishment of restorations having very similar esthetic properties with the natural tooth. To obtain a perfect esthetic especially with the translucent porcelain laminate veneers which are preferred in the anterior region; the type and the opasite of the porcelain, substrate tooth color, color of cement shade and thickness which are used for cementation are important criterias to be considered. Also long term color stability of the restoration is an important factor to achieve esthetic success. The purpose of our study is to assess the effect of different resin cement systems and UV aging on the color of full ceramic substructures with different shades and thicknesses.In our study, totally 392 discs were made with A1, A3, HO and HT shades of 0.5 and 1 mm. thicknesses with IPS e.max Press (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) full ceramic system, which is frequently preferred. 4 different shades corresponding to A1, A3, opaque, and translucent shades of light cured Variolink Veneer (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), Rely X Veneer (3M ESPE, St.Paul, USA) and dual cure Maxcem Elite (Kerr, Orange, Calif); and also 2 different shades of opaque and translucent Variolink II (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) resin cements were applied on the ceramic discs. Color differences of the porcelain substructures caused by resin cements and UV aging for 300 hours were examined with a colorimeter (ShadeEye Exe, Shofu, Japan).The results indicated that; the color of porcelain discs were significantly changed after cementation with resin cements. However; some resin cements caused a color change of ?E3.5 units for all examples; the color change is visually `acceptable?, `good? or `very good?.It is also indicated that; there is no significant difference on the color change of dual or light cured resin cements, which were polimerised beneath the porcelain substructure with 0.5 or 1 mm. thicknesses.