Application of the MRP-2 (manufacturing resource planning) system in the heating sector in Turkey
Üretim kaynak planlama sisteminin Türkiye'deki ısı sektöründe uygulanması
- Tez No: 36256
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI ÖZET ÜRETİM KAYNAK PLANLAMA SİSTEMİNİN TÜRKİYE'DEKİ ISI SEKTÖRÜNDE UYGULANMASI Türkiye'nin dünya ülkeleriyle ticaret ilişkisinin artması, kısa bir süre içerisinde Avrupa Gümrük Birliğine katılacak olması ve ekonomik sorunlarınlarından dolayı tüketicilerin hareketlerini tahmin zorluğu, Türkiye'deki firmaları daha verimli yöntemlerle çalışmaya yöneltmiştir. Dünyada, verimli çalışmaya yol gösterecek birçok yaklaşımlar vardır. Dünyaya ayak uydurmak isteyen Türk Şirketlerinin çoğu, bu yaklaşımların birini benimsemekte ve danışman firmaların yardımıyla kendi firmalarında uygulamaktadır. Bu çalışmada, bu yaklaşımlardan biri olan ve dünyada yaygın olarak kullanılan Üretim Kaynak Planlamasının, ısı sektöründe faaliyet gösteren bir Şirkette uygulanması incelenecek ve bu sistemin, firmaya ne ölçüde katkıda bulunacağım araştırmak için fizibilite çalışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF the MRP-II (MANUFACTURING RESOURCE PUNNING) SYSTEM IN the HEATING SECTOR IN TURKEY Companies in Turkey are trying to apply more efficient working methods in order to survive in an environment where Turkey is increasing its trade with foreign companies, will make the Custom Union agreement with EU in a short time, and consumer behavior cannot be guessed at as easily as in the past due to Turkey's economic problems. There are many approaches used in the world to develop an efficient management system. Many of the companies who wish to compete with foreign companies implement one of these approaches and are assisted by consultant companies during implementation. In this study, the application of one of these approaches which is used worldwide, Manufacturing Resource Planning (MRP-II) system, in a company within the heating sector will be analyzed and a feasibility study will be made in order to determine the effects of the system in the company.