Yemini'nin faziletnamesi (inceleme-metin-gramatikal indeks) (2 cilt)
  1. Tez No: 36270
  2. Yazar: YUSUF TEPELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP TOPARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1165
Özet
ÖZET Bu çalışma, esas itibariyle; XV. yüzyılın sonu ili XVI. yüzyılın başlarında yaşamış olan Yemînî'nin XVI. yüzyılın ilk yansında (Klasik Osmanlıca'nın ilk devrelerinde) yazdığı; geçiş dönemi eseri olan ve büyük ölçüde“Eski Anadolu Türkçesi”nin özelliklerini taşıyan Fazîlet-nâme (1519) adlı eserini ihtiva etmektedir. Çalışma,“Giriş”, İnceleme (Şekil Bilgisi)“, ”Metin“ ve ”Gramatikal İndeks“ başlıklarını taşryan dört bölümden oluştu. ”Giriş“ bölümünde şairin hayatı, edebî kişiliği ve Fazîlet-nâme (konusu, muhtevası, vezni, dili, nüshaları vs.) hakkında bilgi verildi. ”İnceleme“ başlıklı bölümde eserin şekil bilgisine ait özellikleri örnekleme yoluyla dikkatlere sunuldu. ”Metin“ bölümünde Fazîlet-nâme'nin yaklaşık 40 elyazması nüshasından seçilmiş üç nüshanın tenkitli metni verildi. Bu bölümde ayrıca metin'de geçen Farsça başlıkların, Arapça ibarelerin Türkçe karşılıkları ”Notlar“ başlığı altında yer aldı. ”Gramatikal İndeks“ başlıklı bölüm ise eserin, sistematik bir sözlüğü/grameri niteliğindedir. Bu bölümde Fazilet-nâme'deki isim ve fiiller anlam ve gramer kategorileri bakımından geçtikleri beyit numaralarıyla birlikte alfabetik olarak dikkatlere sunuldu. Çalışmanın sonunda da bir ”Ekler İndeksi“ ile ”Bibliyografya"ya yer verildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, carried out on Fazîlet-nâme, the work of Yemini who lived In the last decades of the fifteenth century and the first decades of the sixteenth century, actually written in the first half the sixteenth century (early years of classicak Ottoman language), consists of a work of transition period and reflects, mostly, the characteristics of“Early Anatolian Turkish”. The study consists of four chapters named“Introduction”,“Grammatical Study (Morphology)”,“Text”, and“Grammatical Index”.“Introduction”includes information about the life, literary personality of the poet, and Fazîlet-nâme (its theme, content, meter, language, editions, etc.). In Grammatical study section, the features related to morphology of the work are exemplified. Text“ includes the critical text of three out of nearly 40 hand- written texts of Fazîlet-nâme. Besides, Turkish equalences of Persian headlines, Arabic expressions in the text are presented with the topic of ”Notes“. The chapter, ”Grammatical Index“ may be considered as a systematic dictionary/ grammar of the work. In this chapter, nouns and verbs in Fazîlet-nâme are presented from the viewpoint of meaning and grammatical categories, with the numbers of couplets they take place. There appear an ”Index to Notes“ and ”Bibliography" at the end of the study.