Kalite çmberlerinin dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulanabilirliği
  1. Tez No: 36278
  2. Yazar: ŞEREF KANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Günümüzde giderek gelişen turizm, insanlar için bir ihtiyaç haline gelirken, turizm amaçlı üretilen mal ve hizmetlerin ihtiyaçları istenilen düzeyde karşılanabilmesi problemini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma kalite arayışı içinde olan otel işletmelerinde çalışanlardan oluşmuş gönüllü küçük gruplara kalite yönetimi faaliyetlerini üstlenmelerini sağlayarak, örgütün alt kademelerinde de kaliteyi bir yaşam biçimi haline getirmeyi amaçlamaktadır. Kalite çemberleri olarak isimlendirilen bu yönetim biçimi, katılmalı yönetim anlayışına sahip olan örgütlerde çalışanların informel ilişkilerinin organize edilmesi ile oluşmaktadır. Kalite çemberleri, işletmelerin Toplam Kalite anlayışı içinde bir personel yönetim modeli olarak ortaya çıkmıştır. Dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde yöneticilerin üzerinde yapılan araştırmaların sonucunda, kalite çemberlerinin uygulanabilmesi için ideal boyutta gerekli olan yönetim ve organizasyon anlayışının belli oranlarda mevcut bulunduğu görülmüştür. Kalite yönetimine geçme kararı alan otel işletmelerinin, örgütlerine kalite eğitimi vererek, bu yönetim modelini basan ile uygulayabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism, having developed recently, has brought out the problem regarding the provision of requirement of goods and services produced for tourism, while becoming a necessity for the people. This research gives way for voluntary small groups, which formed of the emplyees in the hotels that are in a search for quality, to undertake quality management activities. It aims at bringing the quality a life style at the lower levels of the organization. This management type, named quality circles, is formed with the organization of informal relationship of the employees, who work for the firms carrying participant management concept. Quality circles have come into the foreground as a personnel management model within quality concept. As a result of the researches held among the managers of four-five star hotels; it was determined that these organizations do have the ideal management and organization concept required for the application of quality circles. Hotels, that decide to turn to quality management, will be able to apply this management model by providing quality training to their staff.