Toplam kalite yönetiminin içinde kalite çemberlerinin yeri ve perakende sektöründe bir uygulama örneği
The place of quality circles in total quality management and an example of application in retail sector
  1. Tez No: 241929
  2. Yazar: GÜL GÜLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM FİGEN GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
20. yy'ın sonlarından itibaren küreselleşmenin bir getirisi olan rekabet ortamı işletmeleri farklı arayışlara itmiş, kalite kavramının gelişmesine ve tüm alanlarda kullanılmaya başlamasına sebep olmuştur. Günümüzde uluslararası ölçekli bir alışveriş merkezinin, küçük bir bakkalla bile rakip hale geldiği kürselselleşmiş kriz ekonomisinde, şirketleri ayakta tutacak olan; sürekli gelişme anlayışı ile hep daha iyiyi aramak, ürün ve hizmet kalitesini geliştirerek rakiplerden fark yaratmaktır. Bu çalışmada kalite kavramının ve toplam kalite yönetiminin bu gelişimi incelenerek, kalite çemberlerinin toplam kalite yönetimi içindeki yerine değinilmiştir.Araştırmanın ilk iki bölümünde literatür taraması yapılmıştır. İlk bölümde; kalitenin tanımı ve kalite kavramının tarihsel gelişimi, toplam kalite yönetiminin tanımı, temel unsurları ve toplam kalite yönetimini uygulamada kullanılan bazı yöntemler ele alınmıştır. 2. bölümde; kalite çemberlerinin yapısı, tarihçesi, temel ilkeleri, faaliyet safhaları, problem çözme metodolojisi ve problem çözmede kullanılan teknikler incelenmiştir. 3. bölümde; uygulama örneği olarak perakende sektöründeki kalite çemberi çalışmalarına yer verilmiş ve kalite çemberi uygulamasının perakende sektöründe uygulanabilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the twentieth century, rivaly area which was the result of the globalization, impressed firms to do something different. By the way the concept of qualty has changed and has provided to use in all areas. Today, an international-scale shopping center and a small grocery, even become competitors in the global economic crisis, companies that hold standing by continuously development with the understanding always better to search for products and services to enhance the quality of the opponent to make a difference. In this study, the concept of quality and total quality management by examining the development and the place of quality circles in total quality management was described.The first two sections of the survey was made from the literature. In the first part, the term of the quality definition and its historical development, the concept of the definition of total quality management, total quality management elements and some methods used in practice are discussed. In the second section, the quality circle structure, its history, basic principles, operating stages, problem solving methodology and techniques used in problem solving was examined. And in the third section, an example of a quality circle in retail sector and its applicability is investigated.